ФОНД ДИЈАСПОРЕ УЛОЖИО МИЛИОНЕ ЕВРА У ХУМАНИТАРНЕ ПРОЈЕКТЕ
Саопштења |
УДРУЖЕЊЕ ФОНД ДИЈАСПОРА ЗА МАТИЦУ
Београд, 9. Јуни 2012.
Фонд дијаспора за матицу уложио је у мостове, путеве, болнице, обданишта око четири милиона евра. Прилозима српског расејања и пријатеља Србије из иностранства, преко овог Фонда саграђени су, поред осталог, мост на Великој Морави код Варварина, мост на Западној Морави код Крушевца, мост „Варадинска дуга“ преко Дунава, код Новог Сада, продилиште болнице „Драгиша Мишовић“ у Београду.
У обнову Краљева после катастрофалног земљотреса Фонд је уложио 150.000 евра што пшредставља највећу појединачну донацију у Србији. Фонд је током 2011. Уложио 100.000 евра у санирање Опште болнице у Аранђеловцу, око 100.000 евра у куповину сеоских кућа за трајно збрињавање породица избеглица са три и више деце, 70.000 евра у изградњу обданишта за 100 српске деце у Брњици код Грачанице, на Косову и Метохији, око 60.000 евра за реконструкцију српскиох средњевековних манастира, 20.000 евра за помоћ ђациома и студентима из тзв. центара за колективни смештај са Косова и Метохије.
Ово су само неке од цињеница и констатација изнетих у извештајима који су поднети и усвојени на данашњој скупштини Фонда. Скупштини су присуствовали представници Срба из Швајцарске који су за овај Фонд прикупили близу четири милиона швајцарских франака, из Немачке, Шведске, Аустгрије, САД, Канаде и низа других земаља.
Преко три милиона евра девизних средстава Фонда дијаспоре било је блокирано после 2000. и враћено у динарима тек септембра 2008. године, али без камате, наканаде судских трошкова и других издатака.
Учесницима Скупштине циркулисана је званична државна документција да Влада Србије, поред неплаћене камате за незакониту блокаду средстава дугу 8 година, дугује Фонду још преко 150.000 евра, сума која се налазила на рачуну Фонда за стипендирање талената из математике и техничких наука „Сања Миленковић“ у тренутку блокаде 2001. године. Сва та средства Влада је ускратила грађанима копјима је неопходна хуманитарна помоћ, без основа. Управа се много пута писмено обраћала министрима финансија, иностраних послова, дијаспоре, шефовима државе и Владе да покажу политичку одговорност према сународницима из расејања и матице, али никада нису добили опдговор. Фонд помаже најугроженијима, али плаћа порез као да се бави трговином. Управа је молила ласти да размотре укидање пореза и да, ако не дају прилоге Фонду, бар не умањују средства намењена најугроженијима, да прихвате решења која постоје у свакој европској држави где се средства намењена хуманитарним циљевима не опорезују. Сви апели остали су без одговора. „Сад је време да се захтеви за враћање средстава фондовима дијаспоре, обнове – рекла је, поред осталог, у дискусији Проф. Др Јасмина Вујић, професор нуклеарне физике на Берклеј универзитету у САД, што је прихваћено.
У расправи су подржани основни елементи политике – трајност Фонда као институције српског народа, улагање само из прихода уз очување главнице, предност ће имати трајно збрињавање избегличких породица са троје и више деце. У расправи је подржана сарадња и удруживање средстава са другим сличним хуманитарним удружењима, са Комесаријатом за избеглице и органима локалне самоуправе. Одато је признање Београдском форуму за свет равноправних који протеклих 12 година врши бесплатно све административне и техничке послове за Фонд.
За председника Управног одбора Фонда дијаспора за матицу поново је изабран Др Инж. Милоје Милићевић, из Берлина, а за председницу Надзорног одбора Љиљана Пантић Скарамела, из Швајцарске.
Скупштини није присуствовао ни један од позваних министара из Владе, као ни један од позваних представника СПЦ.
ФОТО АЛБУМ:
https://picasaweb.google.com/110726448310205699773/SednicaUpraveFondaDijasporaZaMaticu2012
Удружење Фонд дијаспора за матицу
< Претходна | Следећа > |
---|