ПУЦАЊ УПОЗОРЕЊА ИЛИ СВЕТСКИ РАТ?
Коментари |
Интервју Марсела Јопа са бившим немачким политичаром Вили Вимером
Питање: Господине Вимеру, САД су напале сиријску армију која се, пак, у својој земљи, заједно са Русијом, бори против Исламске Државе. Налазимо ли се непосредно пред међународном ескалацијом?
Вимер: Да, на фону једностраног и ничим оправданог поступања САД морамо ствари тако да схватимо. Државе попут САД, Велике Британије и Француске које су пре шест година започеле рат у Сирији не придржавају се ничега. Оне се не придржавају чак ни Повеље УН. Оне поново воде рат на већ виђен начин. У конфликтима које су управо оне саме произвеле. Ово нам је све познато још од рата против Југославије. Када је, ако не сада, нужан сусрет руског председника Путина са америчким председником Трампом!? Јер, расположење у нашој земљи је ескалирало. Људи су овде исто онако потиштени, неми, ћутљиви и забринути како су то описивали страни дописници пред избијање Другог светског рата. И тако се осећају људи широм читавог глобуса, јер овај рамбоидни поступак председника САД, нажалост, поново ставља читав свет пред свршен чин.
Питање: Немачка Савезна влада се - што нимало не чуди - сврстала уз Трампа и поздравила је напад на сиријску армију. Верујете ли да Канцеларки није преостало ништа друго? Или се она, доиста, слаже са америчком интервенцијом?
Вимер: Морамо наравно да приметимо да сама Савезна влада има потешкоћа да даје изјаве, имајући у виду немачко учешће у акцијама на сиријском тлу које представља кршење међународног права. Погледајте само «Торнадо» авионе Бундесвера и прикупљање података о једној касније резореној школи. По мом мишљењу, Савезна влада је тренутно радосна што можемо да уперимо прст на САД као кривца тако да се сама извуче из дискусија о томе. На другој страни, већ је комично што се сада сврставамо уз председника САД који је који сат раније оштро критикован због његове политике.
Питање: Ви кажете сасвим јасно: Овакав напад САД није легитиман. Да ли по Вама постоје примерене међународне реакције?
Вимер: Кинези су сасвим јасно рекли: Уопште се не може прихватити да једне држава, и то пре свега једна НАТО-држава, своје хемијско оружје отворено производи. Употреба хемијског оружја је Пандорина кутија. Ту постоји црвена линија, и то су Кинези јасно ставили до знања. Уз то, много тога једноставно сами фабрикујемо. Ми смо видели вриску западне штампе у вези са наводним нападом отровним гасом код Идлиба. Ипак, много тога се инсценира. Нас већ десетинама година утерују у конфликте. Западни медији су нас толико лагали да данас више нико не даје пишљивог боба за оно шта говоре АРД, ЦДФ, ЦНН, ББЦ и други. Можемо поћи од тога: Ови медији се стављају на располагање произвођачима ЛАЖИ.
Питање: Русија заступа став да су за напад отровним гасом одговорне сиријске терористичке групе. Фронт између Русије и Запада све више се учвршћује. Шта то значи за мировни процес у Сирији?
Вимер: Наравно - ниште добро. Међутим, актуелна драматична ситуација нуди могућност да се руски и амерички председници што пре сретну. Јер, забринутост људи због могућносту глобалног рата, Трећег светског рата, је оправдана. Многи аналитичари указују да наша данашња злокобна ситуација веома подсећа на кубанску кризу. То нам јасно показује у каквом се ситуацији данас налазимо. И то мора да се оконча! Сада је добра прилика да апелујемо на разум.
Питање: Морамо ли да након ове интервенције САД у Сирији пођемо од тога да ће председник САД Трамп ову линију следити и у другим конфликтима и да ли нас и даље очекују овакви једнпострани војни кораци САД-а?
Вимер: Свакако знамо да САД од завршетка Хладног рата следе консеквентну линију: Оне стреме ка светској владавини. Оне то говоре отворено. Морали бисте да баците поглед на директиве америчких председника које овим људима дозвољавају да воде ратове. То је онај исти шаблон који смо видели 1939. године. То нам појашњава у каквом озбиљном сукобу се сада налазимо. Можемо само да са респектом упутимо поглед на Москву где седи један трезвен, а не неурачунаљив председник попут Трампа. Можемо само предпоставити колико се Русија осећа испровоцирана поступком САД! То је наша стварност!
Питање: И на крају, господине Вимер: Ви већ дуго времена критички посматрате политичке догађаје у свету. Може ли се ова ситуација упоредити са почеткома рата у Ираку 2003. године?
Вимер: Ја сам ту ближе за поређење са ситуацијом 1939. годино, него са, на лажима заснованим ратом, у Ираку 2003. Oд 1990. године толико се лаже да од тога пуца на све стране. Нема разлике да ли се ту ради о Ираку или о Југославији. То је један клише у америчкој спољној политици који се може пратити од луке у Хавани 1898. и експлозије америчког бојног брода „USS Maine“ у хаванској луци. То су „False Flag“ - догађаји које они непрекидно фабрикују и који им дају за право да нападну друге. Дакле: Или ћемо ово хитно зауставити или ћемо завршити у невољи! То је нужан закључак.
Интервју: Marcel Joppa
Превод са немачког: Бранка Јовановић
< Претходна | Следећа > |
---|