Изјава Олбрајтове доказ империјалистичког концепта САД
Коментари |
ЖИВАДИН ЈОВАНОВИЋ
Бивша државна секретарка САД Медлин Олбрајт изјавила је да је агресија на Савезну Републику Југославију 1999. године била илегална, али исправна!
Наплатила своје услуге:
Живадин Јовановић подсећа да су највећи заговорници агресије на Југославију добро наплатили своје услуге албанским сецесионистима, па им чак и западни новинари све чешће постављају питање колико је прави мотив за војни напад заиста био хуманитарног карактера.
- Медлин Олбрајт, генерал Весли Кларк и низ других високих представника америчке администрације дошли су у посед акција и сувласништва најпрофитабилнијих компанија на КиМ, као што су мобилни оператери и рудници - додаје Јовановић.
- Поступци САД на Косову, укључујући кампању бомбардовања без мандата УН, били су противни међународном праву, али и даље исправни - тврди Олбрајтова, која је у администрацији Била Клинтона била задужена за спољну политику.
Њена најновија изјава у Србији је дочекана као још једна бесмртна потврда да су САД под плаштом НАТО-а извршиле агресију против СРЈ и злочин против мира и човечности, кршећи Повељу УН и све важеће конвенције.
- Та изјава одражава империјалистички концепт и поимање међународних односа. САД дају себи за право да крше међународне законе и да саме процењују шта је оправдано, а шта није. Такав став води у конфликте и хаос у међународним односима. Иако Вашингтон сматра да такав хаос може да контролише, очигледно је да хаос, као дух из боце, када једном изађе више се не може повратити нити контролисати - каже бивши шеф југословенске дипломатије Живадин Јовановић.
Олбрајтова је Косово и Метохију помињала у контексту намере Вашингтона да оправда војну интервенцију на Сирију. То призивање на случај бомбардовања СРЈ без одобрења СБ УН, за Живадина Јовановића представља препознатљиву матрицу глобалног интервенционализма под изговором бриге за људска и хуманитарна права.
- Сви сада знају да је агресија на СРЈ била са циљем да се направи преседан који ће се касније користити и на који ће се носиоци империјалистичке политике позивати када оправдавају нападе на Авганистан (2001), Ирак (2003), на Либију (2011) или Мали (2012) - сматра саговорник "Вести".
Став САД да их међународни закони и Повеља УН не могу ограничити у војном интервенционализму, додатно су зачињени лицемерним покушајима Вашингтона да као разлог за агресију наводе бригу за људска и хуманитарна права или заштиту права националне мањине.
- Користе се исценирани масакри и трагедије да би се домаћа и страна јавност уверила да не постоји друга могућност решавања проблема осим агресије. Тако је било са случајем Маркала у БиХ, са Рачком на Косову, а сада са бојним отровом у Сирији - подсећа Јовановић.
< Претходна | Следећа > |
---|