ПОВЕЋАВА СЕ ОПАСНОСТ ОД ШИРЕЊА РАТА
Коментари |
Живадин Јовановић, Беогрдски форум за свет равноправних
Из разговора за ТВ Пинк – Вести, 17.01. 2023, 10.30ч
Зашто чланице НАТО истрајавају у достављању војне помоћи Украјини?
Одговор: Зато што је ово отпочетка рат НАТО против Русије. НАТО је годинама гомилао оружје и војну технику у близини руских граница, укључујући у Украјини, Пољској, Румунији, Балтичким републикама. То се истрошило, отуда НАТО, пре свега САД, мобилишу чланице и друге западне савезнике да испоручују Украјини нове количине, сваки пут, разорнијег оружја и војне технике. Круже оцене да су поједине чланице НАТО испразниле своје залихе и практично угрозиле своје неприкосновене резерве због енормних испорука Украјини. Сигурно је да америчка војна индустрија добија велике нове наруџбине оружја и војне тѕехнике остварујући огроман профит. Да ли је то само због великих испорука Украјини, или су испоруке украјини покриће за ослобађање од залиха застарелог оружја и убрзано наоружавање најновијим генерацијама оружја, то ће тек време показати. У сенци сукоба у Украјини, Немачка је издвојила додатних 100 милијарди, Јапан 50 милијарди америчких долара за оружје и војну опрему, већим делом из САД.
20. Јануара треба да се одржи састанак западних земаља које дају помоћ Украјини. Шта се може очеивати од тог састанка?
Одговор: Да, од сутра већ почиње серија састанака на којима је централна тема како обезбедити што више наоружања Украјини, укључујући тенкове. Изгледа да су се земље Запада тргле после пада Соледара и претераних тврдњи да ће њихов Зеленски победити. Тако, сутра и прекосутра се одржава дводневни састанак војних команданат НАТО у Брислу. Интересантно је да је прекосутра прва тема на том састанку КФОР и његова улога на Косову и Метохији. Шта то практично значи тк ћемо видети. Два дана после Брисела, 20 јануара, у америчкој војној бази Рамштат у Немачкој сатају се министри одбране НАТО. Поред. испорука тешког наоружања, немачких и британских тенкова, први пут се помиње и идеја за слање војника „вољних“ чланица НАТО на украјинско тло. Као потенцијалне „добровољне“ учеснице у том новом подухвату помињу се САД, ВБ, Пољска и Румунија. Интересантно је да међу „вољнима“ нема помена Н емачке, Француске, ни Италије. Уколико до тога, заиста, дође, то би представљало драстично одступање од досадашње тактике индиректног ратовања и прелазак на „ограничено“ директно учешће чланица НАТО. Ова промена, уколико би се остварила, представљала би реалну опасност од ширења ратног пожара изван граница Украјине, све до централне Европе, Балкана и Атлантика. Надајмо се да до тога, ипак, неће доћи. То што би у томе учествовале поједине чланице, а н е НАТО као војни савез, сувише је прозирна тактика, да би прикрила чињеницу да НАТО улази у дирекни сукоб са Русијом. Има сигнала да се тзв. „глобални НАТО“ спрема и за провокације на Далеком Истоику.
Да ли се, по Вашм мишљењу Русија и Украјина налазе у одлучујућој фази рата?
Одговор: По свему судећи, суочавамо се са ескалацијом сукоба и повећаном опасношћу од његовог преливања на шири простор Европе и Атлантика. Ескалација прети због најављених нових исорука тешког наоружања и модерне опреме из НАТО земаља шт је до сада било под неком врстом ембарга, као и због најаве слања војних контигената извесног броја чланица НАТО на тло Украјине. У том смислу војноиндустријски комплекс и медији врше велики притисак на председн ика Бајдена. Није случајно што је управо у време напредовања руских снага у Украјини, интензивирана кампања против Председника Бајдена због тајних докумената које је задржао још из времена када је био потпредседник.
Да ли је Путин реалан у процени руских војних снага?
Одговор: Као што знате, ја нисам војни стручњак и нисам компетентан за такву процену. Сви знамо да је Путин дуго у стратешкој политици, да је успешно извукао Русију и њен систем одбране и војну индустрију из летаргије Јељцинове ере и постигао велике резултате. Ако још увек постоји каква таква глобална равнотежа, посебно нуклеарна, онда је то захваљујући Путиновој Русији.
Може ли се за Зеленског рећи да прецењује украјинску моћ?
Одговор: Лично не верујем да Зеленски доноси суверене одлуке, или процене. Зато је упутније питати се колико су реалне или нису реалне процене САД и НАТО по питању сукоба у Украјини. Блиска ми је процена да НАТО није реалан, јер у суштини, тежи да заустави глобалне промене у распореду моћи зато што не одговарају експанзионистичкој стратегији Запада, не верујем да је то уопште могуће. И то не само због руске моћи, већ напросто што огромна већина света не прихвата хегем онизам и експанзионизам Запада, на челу са САД.
На колике губитке су, према Вашем мишљењу, спремни и Руси и Украјинци да би овај сукоб окончали победом?
Одговор: Све што бих рекао јесте да су губици, пре свега у људским животима, огромни и да је најважније активирати канале стратешког дијалога најважнијих светских сила за окончање сукоба и отклањање реалне опасности од преливања рата на целу Европу и свет. Да би се до тога дошло, морају се идентификовати и отклонити корени сукоба. А он и су, у политици експанзије НАТО на Исток чија је прва жртва била наша земља 1999.
Који је следећи град на мети руских снага?
Одговор: Не верујем да су градови као такви мете рускикх снага. Мете могу да буду концентрације противничких снага, војне технике, центри комуницирања, линије снабдевања војних снага, војна инфраструктура и слично. Уопште узев, сматрам да треба бити обазрив према западној пропаганди.
< Претходна | Следећа > |
---|