О скупштини Беофорума 14.12.2013.
Саопштења |
Београд, 14. децембар 2013.
Активности и ствавови Београдског форума за свет равноправних све више су присутни у домаћој и међународној јавности. У протеклој години Форум је организовао више конференција, трибина и округлих столова о актуелним домаћим и међународним темама. Његови представници учествовали су на међународним конференцијама у Турској, Кини, Швајцарској, Немачкој и Кипру. Ово удружење наставило је са богатом издавачком активношћу о чему сведочи око стотину наслова књига и публикација. Циљеви Београдског форума – мир, солидарност, поштовање међународног права и заштита људских права у складу са Универзалном декларацијом о људским правима УН – све су присутнији и у срединама младих, посебно међу студентском омладином.
Ово су само неки акценти из Извештаја који је поднет на годишњој Скупштини Београдског форума.
Скупштини, која је одржана у Галерији „Прогрес“ присуствовало је око 250 чланова и пријатеља Форума, међу којима су били Владика бачки Др Иринеј Буловић, извршни секретар светског Савета за мир, Ираклис Тсавдаридис, Др Братислав Поповић, генерал, потпредседник СУБНОР-а Србије, представник Клуба генерала и адмирала Златан Терзић, Милан Јовичић, председник УО Друштва српских домаћина, Слободан Аћимовић, председник Фонда за младе пољопривреднике „Борка Вучић“, више удружења Срба са Косова и Метохије, Невен Ђенадија, представник студената Универзитета у Бања Луци и многи други.
Запажено је присуство више страних амбасадора и дипломатских представника пријатељских земаља, међу којима су били амбасадор Ирана, Мајид Фахир Поур, високи представници амбасаде Кине и Белорусије.
У Извештају о раду, поред осталог је истакнуто да је Форум издао више књига међу којима су најзначајније „Од агресије до сецесије 2“, „Од Нирнберга до Хага - поуке историје“ и друге, да су представници Форума учествовали на конференцијама у Истанбулу, Сирнаху, Пекингу, Шангају, Никозији и другим.
Говорећи о актуелним друштвеним и политичким питањима Живадин Јовановић је, између осталог, истакао:
Ревизија историје Европе у XX веку није сама себи циљ. То је део стратегије ревизије граница у Европи. Он не верује у дуготрајност решења наметнутих агресијом и силом НАТО-а, било где, па ни на Балкану. Свуда где је НАТО интервенисао, за собом је остављао хаос, етничке и верске сукобе и фрагментацију државних територија, економску и социјалну беду. Србији као мирољубивој земљи није место у НАТО-у.
Имајући у виду нове изазове и искушења у Европи и свету, Јовановић је истакао потребу да мировни покрети и удружења удвоструче своје напоре у борби за очување мира и стабилности, за поштовање међународног права, посебно принципа неповредивости суверенитета и територијалног интегритета;
Основни и најприоритетнији задатак Форума у 2014. години је обележавање 15. годишњице агресије НАТО на Србији (СРЈ) под слоганом „Да се не заборави“. Централни догађај тог програма предствља Међународна Конференција на тему „Глобални мир v.s. глобални интервенционизам и империјализам“, од 21.-23. марта 2014. године у Београду. Конференцији ће присуствовати велики број научника и јавних личности из свих делова света, укључујући Русију, Кину, САД, Индију, Немачку, Бразил.
Проф. др Радован Радиновић представио је и говорио о најновијој књизи Београдског форума „Од агресије до сецесије 2“, апострофирајући најзначајнија питања и указујући на њихове дугорочне последице, отимање 15 % територије Србије на којој се успоставља друга албанска држава на Балкану и припрема стварање Велике Албаније.
О међународним активностима Београдског форума у протеклом периоду, говорила је Сандра Давидовић, апсолвент Факултета политичких наука у Београду и члан УО Београдског форума.
Скупштина је усвојила годишњи Извештај Управног одбора о раду Београдског форума, Извештај Надзорног одбора и Оквирни план рада за 2014. годину. Скупштином је председавао Драгомир Вучићевић, амбасадор у пензији, а у раду Скупштине су учествовали и други чланови Скупштине, као и гости.
Управни одбор Београдског форума
За Управни одбор
Слободан Поповац, ср.
< Претходна | Следећа > |
---|