Не повезивати Косово и Метохију са датумом
Саопштења |
Поводом Бриселског споразума
У Галерији „Прогрес“-а одржан је Округли сто са темом „Бриселски споразум“. Организатор је Покрет за Косово и Метохију у Србији. Говорници су били
Воја Јевтимијевић, председник Покрета,
Владислав Јовановић и Живадин Јовановић, бивши министри иностраних послова,
Ђорђе Вукадиновић, главни и одговорни уредник „Нове српске политичке мисли“
и Бехадин Ахметовић, представник Горанаца са Косова и Метохије
Оцењено је да досадашња политика повезивања решавања питања статуса Косова и Метохије са добијањем датума за почетак преговора у чланство ЕУ није дала очекиване разултате и да је неопходно преиспитати такву политику. Политика диктата, непрекидних уцена коју према Србији воде САД, Немачка и Велика Британија нанела је велику штету легитимним националним државним интересима Србије и зато такву политику треба одбацити. Циљ притисака Запада и Приштине је тзв. реинтреграција Севера Косова и Метохије да би се смањила Србија и заокружило независно Косово, као база НАТО и одскочна даска према Истоку.
Истакнуто је да је српски народ на Косову и Метохији и неалбанско становништво у целини дубоко забринуто за своју судбину и будућност због извлачења из државно-уставног и правног система Републике Србије и предаје у надлежност Приштини.
Учесници су оценили да Бриселски споразум представља дикатат а не компромис, да је резултат кршења Устава Републике Србије и Резолуције СБ УН 1244. Истакнуто је да је он потписан у ненормалним условима притисака, претњи и уцена чланова српске делегације, да су предстваници ЕУ током преговарања цепали делегацију Србије, како би изнудили прихватање ултиматума. Такође је подвучено да тзв. споразум из Брисела никада, од потписивања до данас, није постао део уставно-правног система Србије и да нема правне основе за његову разраду и примену.
Затражено је преиспитивање досадашње политике подређивања свих националних и државних интереса добијању датума за почетак преговора са ЕУ, јер је таква политика нанела велику штету Србији.
Затражено је враћање процеса на колосек УН и Резолуције СБ 1244 и поштовање Устава Републике Србије. Задржавање отворености са сарадњу са ЕУ, али без икаквих уступака и без повезивања са статусом Косова и Метохије и територијалних смањивања Србије.
Попуштање Србије, одступање од Резолуције СБ 1244 већ је охрабрило више чланица ЕУ, укључујући и неке суседне земље, да Србији постављају нове неприхватљиве услове и уцене. Ако се то ради у вези са датумом, питање је које нове уцене и захтеве треба очекивати када и ако икада, на дневни ред дође само чланство. Изнета је сугестија за „исландизацију“ политике Србије према ЕУ – да ту политику треба охладити, Европској унији захвалити и поручити да ће се Србија сама јавити по питању чланства онда када буде прихваћена као равноправна европска земља.
Учесници су изразили солидарност и подршку српском и неалбанском становништву у легитимним настојањима да остану у Србији, јединој држави коју признају за своју.
Позвани представници државних органа нису се одазвали позиву.
Београд, 26. јун 2013.
П Р Е Д С Е Д Н И К П О К Р Е Т А
Војислав Јевтимијевић
< Претходна | Следећа > |
---|