Сећање на жртве агресије НАТО
Саопштења |
Београд, 27. март 2012.
Коференција „Да се не заборави – агресија НАТО – Косово и Метохија 13 година после“ одржана у београдском Центру Сава 23. марта 2012. почела је државном химном „Боже правде“ и минутом ћутања у знак сећања на преко 3.500 жртава агресије НАТО против Србије (СРЈ) 1999. године. Конференцији, коју су заједнички организовали Београдски форум за свет равноправних, СУБНОР и Клуб генерала и адмирала Србије, присуствовало је око 350 гостију из земље и иностранства. Међу гостима су били Државни секретар у Министарству за рад и социјалну политику Негован Станковић, амбасадор Русије Александар Конузин, амбасадор Белорусије Владимир Чушев, високи дипломатски представници Кине, Ирана и других земаља, председник чешког удружења Војници против рата Јуриј Буреш, председница немачког Форума за мир у Европи (Касел) Биргит Малзен, представници српске дијаспоре из САД, Велике Британије и Немачке.
Међу представницима бројних удружења присуствовале су делегације Друштва српских домаћина, Фонда за младе пољопривреднике „Борка Вучић“, Удружења жена са Косова и Метохије, Удружења породица несталих и убијених, Покрета за Косово и Метохију, студената и професора са Универзитета у Лепосавићу и други.
О последицама агресије НАТО пакта и проблему Косова и Метохије 13 година после агресије, поред остлих, говорили су Живадин Јовановић, председник Београдског форума, Владислав Јовановић, бивши министар за иностране послове Србије и Југославије, руски амбасадор Александар Конузин, ратни команданти одбране, генерали у пензији Златоје Терзић и Слободан Петковић, историчари Срђа Трифковић, из Чикага и Мирољуб Васић, амбасадор у пензији Станислав Стојановић, председник СУБНОР-а Миодраг Зечевић, Наташа Шћепановић и други. Излагања учесника могу се прочитати или преслушати на сајту Беогрдског форума (www.beoforum.rs) и на YОU tubе-u.
Председавајући Живадин Јовановић изразио је дубоку захвалност свим пријатељским земљама, народима и појединцима који су на многе начине изражавали солидарност са народом Србије (СРЈ) у одбрани од оружане агресије НАТО, пружали хуманитарну помоћ угроженима и који и данас подржавају суверенитет и територијални интегритет Србије суочене са опасношћу од сепаратизама. Одато је посебно признање Русији на непрекидној подршци, као савезничке и пријатељске земље, сталне чланице Савета безбедности, као и на њеној великој хуманитарној помоћи српском народу на Косову и Метохији.
И Срби имају право на самоопредељење. Подршка Дику Мартију
Учесници конференције су изразили подршку Србима на Косову и Метохији у њиховој решености да остану свој на своме, да се изборе за основна људска, грађанска и политчка права, укључујући право на самоопредељење и останак у Србији. Дата је подршка свима који су протерани у њиховом захтеву да им се омогући да се слободно и безбедно врате у своје домове и на своја имања што је обавеза међународне заједнице утврђена резолуцијом Савета безбедности 1244. Влади и другим државним институцијама Србије упућен је захтев да пред међународним форумима затраже извршавање обавезе међународне заједнице да обезбеди слободан и безбедан повратак око 230.000 Срба и других неалбанаца протераних у кампањи етничког чишћења од 1999. године до данас.
Учесници Конференције су закључили да Влади Србије и другим државним институцијама упуте конкретне предлоге у вези са отклањањем последица употребе оружја са осиромашеним уранијумом од чијих последица грађани масовно обољевају. Они су такође одали признање Дику Мартију, швајцарском парламентарцу и члану Парламентарне скупштине Савета Европе на досадашњем ангжовању и резултатима у разобличавању злочина трговине људским органима отетих Срба и затражили енергичније ангажовање надлежних органа Србије да се истрага спроведе под окриљем Савета безбедности УН, а не Еулекса који се до сада показао посве неефикасним у расветљавању било којег злочина против Срба.
Организаторима и учесницима Конференције упућен је велики број писаних прука пријатељских организација и истакнутих интелектуалаца из Грчке, Русије, Бразила, Француске, Данске, Канаде, Хрватске, Швајцарске.
У пригодном програму учествовали су хорови „Свети Димитрије“ (диригент Дарко Јовановић) и „Ансамбл Архангели“ (диригент Радмила Стевовић) и песникиња Милена Парлић, са Косова и Метохије.
Истог дана у београдском Центру Сава приказан је документарни филм Слободана Стојановића „Миленијумска грешка“, аутентично сведочанство о агресији НАТО. У Руском дому промовисана је књига познатог аустријског и европског књижевника, осведоченог пријатеља Србије и српског народа, великог хуманитарца Петера Хандкеа посвећену Драгољубу Милановићу, бившем директору Радио-телевизије Србије.
Претходног дана, 22. марта 2012. у Матици српској у Новом Саду промовисана је књига Светозара Јовановића „Агресија НАТО“. О књизи су говорили Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије Радовић, Владика бачки Иринеј Буловић, председник Београдског форума Живадин Јовановић, заменик председника Матице српске проф. Славко Гордић и аутор.
На дан када је пре 13 година отпочела агресија НАТО против Србије (СРЈ), 24. марта 2012. делегације Београдског форума, СУБНОР-а, Клуба генерала и адмирала Србије, Удружења жена са Косова и Метохије, Удружења ратних војних инвалида, Удружења потомака ослободилачких ратова 1912-1914., Удружења резервних војних старешина и многих других удружења и грађани Београда положили су цвеће на споменике деци жртвама агресије НАТО у парку Ташмајдан и жртвама агресије НАТО у Парку пријатељства на Новом Београду.
На споменик деци погинулој од бомби НАТО-а цвеће су положили амбасадори Русије, Александар Конузин, Белорусије Владимир Ћушев, Кубе Мерцедес Мартинес Валдес и други.
Грађанима окупљеним код споменика у Парку пријатељства на Новом Београду пригодним речоима се обратио Љубиша Стојимировић, генерал у пензији, председник Клуба генерала и адмирала Србије. Он је, поред осталог, у име организатора, затражио да надлежни органи Србије обнове споменик жртвама агресије НАТО и омогуће одржавање вечне ватре.
Овим активностима дат је публицитет у значајном броју медија у Србији, Републици Српској, као и у медијима у иностранству и српском расејању. Запажене прилоге објавила је мрежа Српске телевизије у Северној Америци, ТВ Палма Плус, Јагодина, ТВ Мост, Нови Сад, ТВ Бања Лука. РТС је емитовала разговор са гошћом Београдског форума и учесницом Конференције о Косову и Метохији Биргит Малсен, председницом Форума за мир из Касела, Немачка. Римски радио „Отворени град“ емитовао је получасовни програм посвећен годишњици агресије НАТО уз директно укључење представника Београдског форума из Београда. Београдски дневни листови „Политика“, „Вечерње новости“, „Правда“ и други, пренели су, краће или дуже цитате из излагања појединих учесника Конференције о Косову и Метохији.
БЕОГРАДСКИ ФОРУМ, Живадин Јовновић, председник
СУБНОР СРБИЈЕ, Проф. Др Миодраг Зечевић, председник
КЛУБ ГЕНЕРАЛА И АДМИРАЛА СРБИЈЕ, Љубиша Стојимировић
< Претходна | Следећа > |
---|