Решавањем заосталих питања до јачања поверења
Саопштења |
Представници Фонда дијаспора за матицу разговарали са Арно Гујоном, новим директором Управе за дијаспору и Србе у региону
Директор Управе Министарства за иностране послове за сарадњу с дијаспором и Србима у региону г. Арно Гујон примио је делегацију Фонда дијаспора за матицу и Фондације за стипендирање талената из математике и техничких наука «Сања Миленковић», коју је предводио Живадин Јовановић, заменик председника УО Фонда. У име ових удружења делегација је честитала Арно Гујону на избору на место директора Управе које је неоправдано дуго било упражњено и пренела најбоље жеље за успех у раду на продубљивању поверења и свестраног повезивања матице и дијаспоре.
Обострано је констатовано да добри односи, поверење и свестрано повезивање матице и дијаспоре имају стратешки значај за напредак, углед и утицај Србије.
Делегација је упознала Гујона са основним правцима рада и дводеценијским остварењима ових удружења, приоритетима за наредни период и искуствима у сарадњи са самоуправним и државним органима.
Позитивно су оцењене хуманитарне активности Фонда, а посебно помоћ српском народу у Покрајини Косово и Метохије. Тако је Фонд у Брњици код Грачанице са 70.000 евра финансирао изградњу дечјег обданишта које похађа око 100 српске деце. Помогао је санирање парохијског дома у Пећи и манастира Дубоки Поток код Косовске Митровице. Шесту годину за редом, Фонд сваког месеца издваја по 100.000 динара месечно за куповину основних животних намирница за народне кухиње које раде под покровитељством Владике Теодосија, Епископа Косово-Метохијске епархије. Већ 22 године Фонд помаже избеглице и расељена лициа, сиромашне породице са троје и више малолетне деце.
Средствима Фонда изграђени су мостови «Варадинска дуга» на Дунаву код Новог Сада, на Великој Морави код Варварина, на Западној Морави у Јасики, код Крушевца и низ других широм Србије. Реконструисано је преко 100 км путева.
Фондација «Сања Миленкковић» у периоду до незаконитог блокирања средстава 2001. године стипендирала је 50 студената, талената из математике и техничких наука, чије су стипендије биле у висини тадашње просечне плате у Србији. Тренутно Фондација располаже са 45.000 евра, износ који се више година налазио у ДКП као депозит Фондације и који је садашња власт вратила Управи. Фондација очекује да јој се надокнади још 130.000 евра главнице, колико се налазило на банковном рачуну уочи блокаде, плус камате. То би омогућило нормализацију рада, настављање стипендирања најбољих студената, и чување успомене на пок. Сању Миленковић, једну од најуспешнијих ученика Математичке гимназије, победницу на националним и међународним такмичењима, која је погинула 30. маја 1999. приликом бомбардовања моста у Варварину од стране пилота НАТО.
Делегација је упознала Арно Гујона да је за санацију последица катастрофалних поплава у Србији и Републици Српској Фонд је издвојио преко милион евра, од чега је санирано: 50 домаћинстава у Обреновцу, школе и обданишта у Параћину, Великом Градишту, Кладову, болница у Крупњу, мостови у Ваљеву и Коцељеви, домаћинства у Јагодини, Рековцу.
Као знак солидарности дијаспоре са матицом, Фонд је недавно уплатио 100.000 евра Министарству здравља за приоритетне потребе у заустављању пандемије Ковид 19. Поред тога, чланови Фонда су недавно сакупили наменску помоћ од 10.000 евра за куповину ултразвучног дијагностичког скенера који је поклоњен болници у Крагујевцу.
Реагујући на апел владике Герасима, епископа Горњо-карловачке Епархије, Фонд је недавно уплатио ургентну помоћ од 10.000 евра за санацију парохијског дома и храма у Петрињи, оштећених у недавном катастрофалном земљотресу.
Делегација је указала да Фонд и Фондација немају запослених, не познају плате, хонораре, накнаде за путовање или смештај, већ ради на доследној добровољној основи. У својим хуманитарним активностима остварује добру сарадњу са локалним самоуправама и надлежним државним органима. У том смислу, делегација је замолила Арно Гујона, да као нови Директор, посредује према надлежним органима како би се ускоро решила, раније већ покренута отворена питања, као што су: укидање пореза на приход Фонда као хуманитарног удружења, враћање дела невраћених, раније узурпираних средстава Фонда дијаспора за матицу и Фондације «Сања Миленковић». Изражено је дубоко уверење да би то допринело отклањању препрека и неспоразума наслеђених из ранијег периода, подстакло још веће хуманитарно ангажовање дијаспоре и омогућило јачање узајамног поверења и повезивања матице и дијаспоре.
Делегација је упознала Директора Гујона и са иницијативама Управе Фонда за подизање Српског дома у Београду, као места сусретања и прожимања матице и дијаспоре у култури, информисању, издаваштву и пословању, за изградњу српског меморијала жртвама геноцида у 20 веку, оснивање библиотеке дијкаспоре и штампања Србослова, као свеобухватног, стручно-популарног дела о историји, култури и духовности српског народа и Србије, намењеног превасходно младима у дијаспори.
Директор Гујон је одао признање на досадашњим резултатима хуманитарног рада Фонда дијаспора за матицу и Фондације «Сања Миленковић», изразио спремност за сарадњу и ангажовање у решавању отворених питања.
У разговору су учествовали Слободан Аћимовић, члан Управе и МаринаЧолић, извршни секретар Фонда.
ФОНД ДИЈАСПОРА ЗА МАТИЦУ,
Живадин Јовановић, заменик Председника УО
< Претходна | Следећа > |
---|