XXVII Конференција удружења „Храброст за морал“
Саопштења |
XXVII Конференција удружења „Храброст за морал“, одржана је од 30. 08. до 01. 09. 2019. у швајцарском градићу Сирнаху.
Тема овогодишњег септембарског скупа била је „Како да живимо заједно; Алтернативе глобализму и глобализацији“ и одвијала се, по обичају, кроз излагања позваних учесника и отворени дијалог са свим учесницима.
Питање глобализације је, као данас једно од најактуелнијих међународних тема, било у центру пажње и многих излагања, и општа је осуда тежње великих сила (САД, ЕУ...), због не само покушаја да остваре укупну глобалну доминацију, већ и због политике притисака на оне који јој пружају отпор, па и ратова које започињу како би их приволели на послушност.
Учесници на овом скупу су били из различитих земаља Европе и света, понајвише из Швајцарске, потом Немачке и Аустрије, али и из Француске, Мађарске, Ирске, Конга, В. Британије као и Србије. .
У име Београдског форума на скупу су учествовали члан Управног одбора Форума, амбасадор у пензији Раде Дробац и Марина Чолић, извршни секретар Форума. Поред представника Београдског форума, из Србије су на конференцији учествовали и адвокат Срђан Алексић из Ниша, који је имао запажено излагање о последицама бомбардовања Србије од стране НАТО муницијом са осиромашеним уранијумом, као и проф. Велимир Недељковић, такође из Ниша, који је говорио о загађености животне средине у Србији, као последици бомбардованја 1999. г.
У два одвојена излагања, амбасадор Дробац је указао на опасности глобализације која се одвија у форми притисака и тоталитаризма, уз агресију и непоштовање међународног права. Посебно је указао на двоструке аршине међународне заједнице према Србији, илуструјући то бројним примерима, нагласивши да је однос западних сила, које се често погрешно представљају као “Међународна заједница”, пример глобализације на делу, као и да ће начин решавања ситуације на КиМ и у БИХ, створене агресијом, рефлектовати и на укупне будуће међународне односе. Или ће свет кренути путем поштовања међународног права или ће се проблеми наставити решавати силом највећих и најачих, што неће бити добро за човечанство. У том контексту је истакао да се проблеми на КиМ могу решити само поштовањем Резолуције УН 1244 и територијалног суверенитета и интегритета Србије, јер све остало води у нестабилност и сукоб.
У припреми скупа, као гост, говорио је Вили Вимер, накадашњи државни секретар Министарства одбране Немачке и посленик у Бундестагу, који је, између осталог, у више наврата поновио да је агресија на Југославију била нелегална.
Већина учесника конференције, као и гостију, била је врло критична према начину на који се глобализација у међународним односима спроводи, према политици силе и непоштовања воље народа, доминацији интереса над принципима, а учесници из Швајцарске су врло позитивно говорили о “директној демократији” која је у пракси у Швајцарској.
Страни учесници су излагали о појединим актуелним темама везаним за основну дискусију, али су и на различите начине су представљали главне друштвене проблеме у својим земљама Посебно занимљиве теме на скупу односиле су се на приступ проблемима миграната у Мађарској, на могући развој ситуације у В. Британији у погледу БРЕГЗИТ-а, на утицај БРЕГЗИТ-а на Ирску и остатак Европе, на трговина белим робљем на Балкану и у склопу тога на оцене да је КиМ црна тачка Европе у погледу организованог криминала, дроге , шверца оружјем, тероризма и трговине белим робљем, на развој 5г мреже у свету и могуће последице на људе и др.
Орагнизатор ове конференције, Ева-Марија Фолмер Милер, је била изврстан модератор скупа, отворено је подржала ставове учесника из Србије и у више наврата поновила да је НАТО агресија била пример апсолутног непоштовања међународног права и усвојених међународних докумената.
Учесници скупа из Србије: С. Алексић супруга Јелена, проф. В. Недељковић, супруга Р. Дробца Светлана, Р. Дробац и Марина Чолић
< Претходна | Следећа > |
---|