ВРЕМЕ ОДГОВОРНОСТИ ЗА СЛОБОДУ
Коментари |
Некадашњи шеф дипломатије СРЈ Живадин Јовановић каже да изјаве државних званичника поводом најновијих ултимативних захтева Запада везаних за Косово и Метохију да ће о свему одлучивати грађани, за њега, али верује и за већину грађана, значи одлучивање референдумом.
Наравно да референдум не сме да се организује форме ради и када све буде претходно одлучено у уском кругу, иза кулиса. Исход референдума, дакле, зависи од одговора на питања када референдум и о чему. Промена граница, Устава и одрицање од резолуције СБ УН 1244, не долазе у обзир. Референдум захтева целовиту и реалну информисаност грађна. Зато не искључује скупштинску расправу, унутрашњи дијалог. Разговори са политичким партијама имају смисла ако су припрема за расправе у Скупштини и референдума.
Јовановић наглашава озбиљност ситуације и сматра да је, више него икада раније, неопходна одговорност, пуна истина и отвореност, јер тренутак када се одлучује о опстанку, целовитости и слободи земље, није за пропаганду, подметања, или одбранаштво. Важно је да се грађанима отворено каже да би сагласност за улазак тзв. Косова у УН било фактичко признање независности сепаратистичке творевине, нечега што је створено силом, безакоњем и игнорисањем легитимних интереса Србије и српског народа. Сада је тренутак да будемо начисто да они који захтевају да се Србија одрекне себе, идентитета и државне територије нису они са којима делимо исте вредности или пријатељство. Државни представници треба да буду искрени и одговорни и према себи, и према грађанима, али и према будућим генерацијама - казао је Јовановић. Одговорност за инвестиције и донације није исто што и одговорност за слободу, независност, заштиту наслеђеног дома, засада, идентитета, угледа, достојанства.
Свим поступцима током протекле три деценије, најмоћније земље Запада су демонстрирале неразумевање, потцењивање и понижавање српског народа, показивале су да не желе целовиту и независну Србију, већ расцепкану Србију и сропски народ, покорене и послушне, без Русије и Кине као стратешких партнера. Јовановић је рекао да га однос водећих сила Запада према Србији, поводом Косова и Метохије, подсећа на њихов однос према Чехословачкој 1938., када су "спашавајући мир", Покрајину Судета предали Немачкој, подстакли њене експанзионистичке апетите и тако, широм отворили врата Другом светском рату.
< Претходна | Следећа > |
---|