ЗНАЧАЈ СРПСКО-РУСКОГ СТРАТЕШКОГ ПАРТНЕРСТВА
Коментари |
Реч на Међународној конференцији «Руско-српски односи: прошлост, садашњост и будућност», одржаној 29. априла 2021. године у Београду, у организацији Руско-балканског ценатра у Београду
Даме и господо,
Када би за ово обраћање имао само минут времена, онда бих свакао рекао да у условима глобалних промена од униполарности ка мултиполарности, у условима четврте индустројке револуције, као и у условима санкција и антируске хистерије према Русији, а великим притисцима и уценама према Србији да се одрекне Косова и Метохије за интересе носилаца концепта експанзије на Исток и глобалне доминације –стратешко партнерство између Србије и Русије, сваким даном добија на значају. Али, пошто су организатори били пажљиви и оставили више времена за излагање, онда ћу уз нека прескакања, бити слободан, да прочитам основне тезе из припремљеног текста говора.
1. Особености стратешких односа Србије и Русије
- заједнички културне, духовне и моралне вредности. Наша вековна историја, укључујући и новију, пуна је доказа о заједничким коренима и вредностима. Симболички о томе сведочи и чињеница да фреске српских средњевекованих велекана, укључујући Светог Саву, красе древни кремаљски храм Светог Успења а да, вековима после тога, руски уметници осликвају храм Светог Саве у Београду?
- вековна заједничка судбина, солидарност и савезништво у одбрани од агресора. Братство по оружју у континуитету од Првог српског устанка и Варваринске битке 1810., уз учешће одреда руских козака, преко ангажовања цара Николаја у спашавању српске војске са Крфа током Првог светског рата, до битке за ослобађање Београда октобра 1944. Уз неизмеран допринос и херојство Црвене армије. Таква историја солидарности и жртвовања је без преседана, памти са поносом, брани од извртања јер је и то део националног идентитета српског и руског народа. Историјска искуства су најпоузданија основа садашњости и будућности.
- дубоко међусобно поверење и пријатељство. Пријатељство се не проглашава по потреби, дуго се гради и чува.
- равноправност, немешање у унутрашње послове и заједнички интереси. Обострана корист даје сарадњи одрживост а пријатељство чврстину.
- приврженост - миру, слободи, разумевању.
- у историјским прекретницама српски и руски народ су увек на истој, праведној, мирољубивој и човекољубивој страни, никад супротстављени једни другима;
- српско-руско стратешко партнерство кристалисало се кроз историју и данас се заснива на подударности и сличности интереса и односа према суштинским, дугорочним вредностима и принципима као што су мир, слобода, независност, суверенитет и територијални интегритет. Подразумева се, да заједнмички тежимо савременом привредном развоју, инвестицијама, вишем животном стандарду. И једној и другој земљи у центру политике су интереси сваког грађанина. Визија бољег живота, људских права и демократије и људска права није редукована на политичка права и задовољавање елементарних потреба већ обухвата равноправност људи у најширем смислу, једнаку доступност квалитетном образовању, здравственој и социјалној заштити, култури, информисаности и многиме другим потребама.
2. Резултати
- декларација о стратешком партнерству од 2013. године – представља снажан подстицај даљем развоју и учвршћивању традиционалног пријатељства и стратешких односа у новим условима.
- политички односи, међусобно поверење, континуирани дијалог: узајамна подршка на мултиполарном плану, подршка Русије резолуцији СБ УН 1244, значај руског вето-а на оптужбу Србије од стране западних партнера у СБ УН за наводни геноцид
- експанзија економске сарадње: висок ниво размене, обимне стратешке инвестиције у енергетици, инфраструктури, индустрији, производњи хране
- велики домети сарадње у одбрани, безбедности, ванредним ситуацијама, здравству (поризводња вакцине), култури, науци, модерним технологијама
3. Нови услови
- Нова технолошко-индустријска револуција
- Историјска прекретница глобалног поретка од униполарности ка мултиполарности
- Исторешеност мултинационалног неолибералног корпоративног система
- Носиоци политике доминације, «изузетности», грубог мешања у унутрашње послове под изговором одбране људских права, «обојених револуција», оружаног интервенционизма, кршења међународних закона и улоге УН - стварају атмосферу напетости и конфронтације, оптужујући друге за ширење «малигног утицаја», «ревизионизам». Своје интересе и погледе настоје наметати другим земљама уценама, претњама и преварама.
- покушаји наметања сврставања, дисциплиновања савезника стварањем нових «демократских алијанси» и проглашавање суверених, независних земаља, укључујући Русију, Кину и друге за «ауторитарне државе» и противнике
- Најпре производња и стигматизација «непријатеља», потом следе «Браниоци 21» (Европе и Индо-Пацифика).
- Оркестрирана антируска хистерија на Западу. Заоштравање глобалних односа, учесталост провокативних демонстрација силе, продубљивање неповерења, ратнохушкачка пропаганда, наметање економског исцрпљивања трком у наоружању, санкцијама, рестрикцијама у глобалној трговини (гас, 5-Г), милитаризација привреде, инфраструктуре (цивилно-војна) медија, листе фирми које нису за продају.
- Србија је под све већим притисцима носилаца геополитике «ширења на Исток». Од ње се тражи признавањее илегално отетог Косова и Метохије и то по ужурбаној процедури. Чланство у ЕУ, инвестиције и донације користе се као алатке у стратегији окончања и легализације отимања Косова и Матохије што је кључна предпоставка НАТО-изације преосталих делова Балкана, односно, Србије и Босне и Херцеговионе;
4. Перспективе, изазови, одговори
- Интензивирање свих видова билатералне и мултилатералне сарадње, политички и дипломатски дијалог, консултације. Већа ефикасност у реализацији постигнутих договора.
- Четврта индустријска револуција – посебан изазов. Покренути научнике, стручњаке на заједничким пројектима
- Приоритет и даље - инвестиције у енергетици.
- Заједничка производња хране
- Здравство, проширити и интензивирати сарадњу на дугорочној основи
- Регионални приступ сарадњи
- Координирати активности у спречавању ревизије историје
- контакти народ-народ, тинк-танкова, размена студената, доктораната, младих
- Сарадња у одбрани, безбедности, комуникацијама у новим условима
- Косово и Метохија – резолуције СБ УН 1244 за Србију има трајну важност и карактер до њеног потпуног извршења. Она садржи компромис: најшира аутономија за Косово и Метохију, суверенитет и територијални интегритет за Србију. Мандат преговора и преговарача је да конкретизују и операционализују тај компромис. Једино решење на основу и у оквирима резолуције СБ УН 1244 гарантују одрживост договора, мир, безбедност и просперитет на Балкану и у Европи. Решење изван или мање од резолудије 1244 је супротно тим циљевима. Решење које би одговарало искључиво геополитичким интересима Запада (НАТО), односно, САД, ВБ и Немачкој није било могуће ни 1999. данас још мање. Резолуција СБ УН 1244 је минимум права и интереса Србије обезбеђен пре 22 године уз велике жртве, у изузетно тешким условима. Данас су услови сложени, али далеко мање тешки. Распоред снага на глобалном плану је повољнији. Међународни положај Србије је бољи. Зато се Србија тешко може обманути и понудама и обећањима «бољег живота», инвестиција, донација и чланства у «ексклузивним клубовима» навести да директно, или индиректно, призна незаконито, насилно отимање своје државне територије као законито, да прихвати чланство у УН, друге МО и међународни субјективитет илегалне творевине, да амнестира носиоце противправне, злочиначке агресије и терористе, да повреди људске жртве, и све људе који и данас пате од продужених последица агресије и тероризма.
Верујем да у тим напорима и истрајавању на легитимним интересима и правима Србија у будуће може рачунати на још снажнију подршку Русије као особеног стратешког партнера и осведоченог пријатеља.
- Партнерство Србије и Русије је засновано на универзалним принципима међународног права, првенствено на Повељи ОУН и Завршног документа ОЕБСа (1975.). Промовишући и осигуравајући равноправност, легитимне интересе и права две земље, то партнерство никада није било усмерено против било које треће земље или ентитета, нити ће бити. Како историја сведочи, то партнерство је увек било ослонац миру, разумевању и равноправној сарадњи, тако је данас и тако остаје у будућности.
Хвала на пажњи!
Председник Беофорума Живадин Јовановић са амбасадором Русије Њ.Е. А.Б. Харченком и С.Н. Бабурином
< Претходна | Следећа > |
---|