Припреме за рат ?!
Коментари |
Вили Вимер 1
Ради објективног сагледавања прилика скренуо сам пажњу на неуобичајен интервју господина Стивена Сејкара са кинеским амбасадором у Лондону у вези са Короном. Тако нешто обично се догађа непосредно пред избијање рата. Ову улогу су, од рата против СР Југославије наовамо, на себе преузели BBC и CNN. Ово не изгледа као некоординисан поступак на шта јасно указује антикинеска изјава алијансе обавештајних служби англосаксонских држава, објављена прошлог викенда. Ова сaрадња под именом „Five eyes only“ потекла је из времена Другог светског рата и служи јачању ратних капацитета језгра англосаксонског света, којима доприносе и остали следбеници из држава Коменвелта. Ова формација постоји још од Кримског рата, а око 1939. г. прикључиле су јој се и САД.
У изјави, објављеној крајем прошле недеље, Кина је била, изложена за њу апсолутном неприхватљивом руинирању угледа оптужбом да је одговорна за глобалне последице пандемије КОВИД 19. Неко би то означио као покер, али на оној државној највишој равни, на коју је председник Трамп дигао овај проблем на својој чувеној конференцији за штампу 4. марта 2020., нема више покера као игре. Комбинацију ВВС+„Five eyes only“ није могуће никако другачије надиграти до употребом оружја. Ако све крене тим путем, мораћемо да се вратимо на анализу свих матрица понашања држава са почетка ове године. Онда ћемо доћи до тога да је управо од те временске тачке форматирана способност света за рат.
У светској привреди која доживљава привредни бум и путовња ондашњих размера рат није био могућ. Јер би и онај који би га повео постао његова жртва. Отадаје свет спуштен на доњу тачку неопходних услова функционисања. Сада је читав свет покривен режимом кнтроле. То што се његов систем делимично подиже последица је избегавања његовог самоубиства. Корона је нагризла стратешке потеницјале и могуће је да питање само времена када ће они бити изгубљени. На то указују француски наосач авиона и група носача САД код Гуама. Наше државе се налазе у оној ситуацији коју је током хладног рата НАТО на сваке две године увежбавао на највишем нивоу као ситуацију пред избијање рата. Сада генерални секретар НАТО говори о томе како ће Русија и Кина, у случају првог таласа заразе стратешки истовремено стећи предност. А онда би дошло до дугог и трећег таласа. У односу на шта се то господин Столтенберг позиционира и на на шта треба да се спремимо?
Са немачког превела Бранка Јовановић
1 Вили Вимер (Willy Wimmer), бивши - државни секретар у Министарству одбране Немачке, посланик Бундестага и потпредседник Парламентарне скупштине ОЕБС-а
< Претходна | Следећа > |
---|