ИЗВЕШТАЈ О РАДУ ФОРУМА 2013
Годишње скупштине |
Децембар 2013.
ИЗВЕШТАЈ УПРАВНОГ ОДБОРА О РАДУ БЕОГРАДСКОГ ФОРУМА У ПЕРИОДУ ОД ДЕЦЕМБРА 2012. ДО ДЕЦЕМБРА 2013. ГОДИНЕ
I. Уводне напомене
Овим Извештајем обухваћене су најбитније активности Београдског форума у 2013. години. Оне су биле изузетно динамичне и интезивне, разноврсне и садржајне и на националном и на међународном плану. Одвијале су се у складу са програмским циљевима и задацима Форума, као независног, нестраначког и непрофитниг удружења.
Са основним тежиштем на на остваривању прокламованих циљева, значајна пажња је посвећена националним и државни интересима, решавању косовско-метохијског проблема на праведан и трајан начин, уз поштовање Резолуције СБ УН 1244 и Устава Републике Србије. Београдски форум се залагао за уравнотежену спољну политику и политику неутралности земље и за решавање свих спорова мирним путем. Осуђивао је политику силе, интервенционизам, мешање у унутрашње послове других земаља, под било којим изговором. На овим вредносним основама и принципима успешно је развијао сарадњу у земљи и свету, са свим субјектима који то подржавају.
Управни одбор је и у 2013. години организовао тематске скупове и трибине, као и промоције књига у издању Форума. Остваривао је успешну сарадњу са нашим расејањем и њиховим институцијама, са домаћим и страним удружењима сличне програмске оријентације. Значајан напредак остварен је и у сарадњи са домаћим и страним медијима.
Припреме за обележавање 15-те годишњице агресије НАТО-а на Србију ( СРЈ ) 2014. године, биле су у жижи активности Управног одбора Београдског форума током целе ове године. Обележавање ове значајне годишњице имаће државни, друштвени и национални карактер и одвијаће се под слоганом – ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ. Централни догађај тог програма предтављаће велика Међународна конференција на тему – «ГЛОБАЛНИ МИР ВС. ГЛОБАЛНИ ИНТЕРВЕНЦИОНИЗАМ» - од 21. до 23. марта, у Београду. Почетак програма активности биће обележен изложбом фотографија о агресији НАТО-а на Србију ( СРЈ ), која ће бити отворена 21. марта 2014., у 18. 00 часова, у холу Сава центра, Београд. Активности на обележавању 15 година од почетка агресије НАТО-а на Србију (СРЈ), одвбијају се у сарадњи са Клубом генерала и адмирала Србије и СУБНОР-ом Србије. У томе Форум ужива подршку и несебичну помоћ Друштва српских домаћина, Фонда за младе пољопривреднике «Борка Вучић», Атлетског клуба «Племенито срце», Покрета за Косово и Метохију, Удружења жена са Косова и Метохије, Удружења породица киднапованих и несталих лица, и многих других нестраначких, независних удружења грађана. Драгоцена је помоћ и подршка Фонда дијаспора за матицу, појединих личности јавног, научног и културног живота у Србији и српском расејању. Велику подршку и помоћ Београдском форуму пружају приватне и јавне компаније, на чему им се Управни одбор и овим путем искрено захваљује.
Управни одбор је значајну пажњу посвећивао јачењу утицаја и угледа Београдског форума. Прошлогодишње окупљање младих студената Београдског Универзитета у Београдском форуму било је, како је досадашњи развој показао, оправдано, корисно и прекопотребно. Оно је настављено током целе протекле године и даје прве почетне, позитивне и вредне резултате на бројним пољима активности. И не само то, стално се проширује и увћава број младих који прилазе и учлањују се у Форум , који хоће и умеју да раде. Форум им помаже, уважава њихове факултетске обавезе, које имају приоритетни значај. Стављене су им на располагање просторије Форума, за шире активности које су у складу са циљевима Форума, али које су израз потгреба младих. Студенти, чланови Београдског форума, основали су удружење ,,Српска политичка асоцијација младих”, са жељом да отвореније и конструктивније проговоре о активним и горућим проблемима младих у друштву, положају и односу друштва и државних институција према младима. У том циљу, већ дуже времена, прппрмају округли сто са Београдским форумом, под називом ''ОВО ЈЕ ЗЕМЉА ЗА НАС - ПОЛОЖАЈ МЛАДИХ У ДРУШТВУ''. Овај значајан скуп, први оваквог карактера, одржаће се половином децембра о.г. у Београду.
Новину и резултат вредан истицања представља успостављање сарадње са Институтом за међународну политику и привреду, научном установом у области међународних односа, која је по дугогодишњој традицији и остварењима јединствена у овом делу Европе. Поред потписаног Протокола о сарадњи, договорени су и конкретни видови и пројекти сарадње. Као један од значајних приоритета, договорена је сарадња у вези са издавањем зборника радова учесника са Прве међеународне конференције о агресији НАТО-а на Србију (СРЈ), одржане 2000. године у Београду, у Сава центру. Та Конференција је наишла на велики одјек код нас и у свету, јер је одржана након прве годишњице агресије НАТО-а на нашу земљу. На Конференцији је, поред истакнутих домаћих личности, учествовао и већи број угледних представника из иностранства. Очекујемо да књигу штампамо идуће године, пре одржавањ планиране Међународне конференције, посвећене обележавању 15. година од НАТО агресије. Постигнут је и договор о заједничком организовању семинара о међународним односима и дипломатији у пракси.
У протеклој 2013. години, Управни одбор је одржао око 40 седница. Седнице се одржавају редовно сваке седмице, изузев у време годишњих одмора, или других активности у земљи и свету. На тим састанцима се планирају активности Форума, одређују њихови носиоци и договара динамика извршавања. Седнице, као и сви други видови активности Форума, су отворени и њима редовно присуствују и чланови Форума који нису чланови органа Форума, а не ретко, и обични грађани, који желе да се непосредније упознају са оријентацијом и радом Форума.Једном речју, Београдски форум, ангажовањем интелектуалних потенцијала својих чланова и пријатеља, успешно наставља са напорима да промовише идеје мира, равноправности и сарадње, афирмишући се све више као поштовани чинилац борбе за једнаке шансе за све народе и све људе у земљи и свету.
Целокупан рад Београдског форума, све његове активности су отворене према јавности и према државним институцијама. Ставови и оцене Форума о важним унутрашњим и спољнополитичким питањима, доступни су јавности преко књига, јавних трибина, саопштења, као и преко јавних иступања чланова Форума. Тешко да има других удружења чији је рад тако отворен суду јавности, као што је рад Београдског фоума. На све скупове, трибине, округлове столове и друге, Београдски форум редовно позива и представнике државних органа, чиме исказује и отвореност за сарадњу. Форум обавештава државне органе и оплановиам свога рада, а уједно покреће и одређене иницијативе према тим органима и институцијама. Тако је, нпр., Форум упутио државним органима План обележавања 15-те годишњице агресије НАТО-а, иницијативу за обнову споменика «Вечна ватра», у Београду, за пописивање свих цивилних жртава агресије НАТО-а, као имноге друге. Нажалост, ни на једну писану иницијативу Форума, државни органи нису одговорили.
II. Конкрентни видови активности
У складу са Статутом и Оквирним планом рада, Београдски форум је у 2013. години имао разноврсне и садржајне активности. Оне су се манифестовале преко одржавања тематских скупова, промоција књига, обележавања значајних годишњица из историје наше земље и Европе, међународне сарадње, сарадње са другим удружењима, организацијама и институцијма издавачке делатности и кроз друге видове рада.
1. Тематски скупови:
а) Округли сто ,,Од агресије до сецесије“
Овај значајан скуп је одржан 23. марта 2013. године, поводом четрнаесте годишњице агресија НАТО-а на Србију (СРЈ), под слоганом - ,,Да се не заборави“. Скуп је одржан је у Сава Центру, у Београду, у сарадњи Београдског форума, СУБНОР-а Србије и Клуба генерала и адмирала Србије. којем је присуствовало преко 300 слушалаца. У веома садржајној расправи, учествовало је више угледних стваралаца универзитетских професори, истраживача, научних радника и аналитичара. Поред истакнутих личности из Србије, у раду скупа су учествовакли: др Рудолф Хансел, професор из Швајацарке, др Момчило Вуксановић, председник Српског националног савјета Црне Горе, представници амбасаде Русије, Белорусије, Кине, као и представници средстава информисања.
Писану поруку скупу упутио је и француски мајор Пјер-Анри Бинел, осведочени пријатељ народа Срније.
Сходно уобичајеној пракси Форума, сва излагања са овог значајног скупа, објављена су у посебном Зборнуку – ''Од агресије до сецесије -2''.
б) Трибина ,,Кад оружје проговори, право заћути“
На иницијативу студената Правног Факултета Универзитета у Београду, поводом четрнаесте гошњице агресије НАТО-а против Србије ( СРЈ ), 26. марта 2013. године одржана је јавна трибина на ову тему на Правном факултету. На скупу, коме је присуствовало више стотина студента Правног и Факултета политичких наука, као и већи број грађана, говорили су: Живадин Јовановић, Генерал Божидар Делић, професори Правног факултета Владан Јончић и Бранко Ракић. Овакве трибине сведоче о повезивању и све бољој сарадњи Форума са научним и образованим институцијама у Србији.
Живадин Јовановић је, у свом излагању, уз потсећање на трагичне последице агресије, поред осталог, цитирао британског војног аташеа у Београду, пуковника Џона Кросланда, да је ондашњи председник САД, Бил Клинтон, још почетком јуна 1998. године, донео одлуку о збацивању са власти тадашњег југословенског председника Слободана Милошевића и у томе предвидео и улогу терористичке ОВК. Од тог часа, сведочи пуковник Кросланд, било је ирелевантно шта је он, или било ко други мислио о ОВК која је била и остала терористичка.
Генерал Божидар Делић је, поред осталог, рекао да је у Рачку изведена легитимна акција српских снага безбедности против албанских терориста, али да то није сметало Вокеру и западној пропаганди да је прогласи за „масакр албанских цивила“. Тај догађај је искоришћен за оправдавање агресије НАТО-а и унет је као крунска тачка оптужнице против тадашњег југословенског председника Слободана Милошевића. Током Хашког процеса, тужилац је повукао ту тачку из оптужнице, свестан да би се у поступку доказало да се ради о конструкцији, а не о истини.
Професор Владан Јончић је, поред осталог, нагласио да напад НАТО-а на Србију и Црну Гору 1999. године представља агресију са свим битним обележјима агресије према Међународном јавном праву. Зато се успротивио свим другим терминима, као што су „хуманитарна интервенција“, „бомбардовање“, „ваздушна кампања“, „ракетирање“ и други, чији је основни смисао умањивање одговорности агресије, као злочина против мира и човечности.
У дискусији после излагања говорника, учествовао је већи број универзитетских професора, студената и грађана.
в) Трибина ,,Ребалканизација Балкана“
Разговор на ову тему је вођен 10. маја 2013. године, са господином Алфредом Мардером (САД), председником Светске асоцијације градова весника мира, у Београдском форуму. У разговору су учествовали представници Београдског форума, укључујући и групу студената Београдског универзитета. Основни акценти из тог садржајног разговора су:
Дешавања протеклиг деценија у овом делу Европе, све до данас, илуструју ребалканизација Балкана, обнављањем старих и настајањем нових подела, успостављањем нових нација, нових језика, националних мањина. Тај процес нити је спонтан, нити је резултат искључивог деловања локалних и регионалних чинилаца. Поделе, разбијање старих и настајање нових држава, често неспособних да саме обезбеђују егзистенцију и развој, одвија се под снажним дејством страних, ванрегионалних сила, чија је стратегија успостављање доминације над другим народима и територијама, над њиховим економским, природним и геостратешким ресурсима. Балканизација, на известан начин, доживљава своју глобализацију. Сепаратизми јачају у низу европских земаља, укључујући и у неким чланицама Европске уније, као што су Белгија, Шпанија, Велика Британија, Француска. У низу земаља сукоби изазвани страним мешањем довели су, или отворили пут ка фактичким поделама. Не губећи из вида разлике и специфичности, такви су случајеви, на пример, Судан, Либија, Ирак, Авганистан, Мали, Кипар и други.
Насилно одузимање Косова и Метохије од Србије, припремљено агресијом НАТО-а 1999. године, саставни је део политике ребалканизације Балкана. САД, Немачка и Велика Британија, директно и посредством НАТО-а и ЕУ, врше концентрисани притисак, примењујући политику „штапа и шаргарепе“, да се Србија сагласи са одузимањем Косова и Метохије, а да, за узврат, добије обећања бољег живота који, на тој основи, тешко да икада може доћи.
Наглашена је потреба да све мирољубиве снаге, удружења и покрети, треба да удвоструче своје напоре у борби против страног мешања, примене силе и милитаризације међународних односа, за очување мира, мирно решавање свих спорова.
Ова угледна асоцијација, којом руководи господин Мардер, обједињава активности више од 130 великих градова са свих континената, у прилог мира, толеранције и равноправне сарадње. Из Србије, чланови ове Асцијације су: градови Крушевац и Крагујевац, а из Јапана: Хирошима и Нагасаки. Асоцијација је 1999. одржала своју Скупштину у Крушевцу, на којој је осудила агресију НАТО. Оваѕ<ј скуп је добио значајан публицитет у централним медијима у Србији.
г). Округли сто ,,Бриселски споразум“
Округли сто са темом „Бриселски споразум“, одржан је 26. јуна 2013.године, у Београду. Организатори скупа су: Покрет за Косово и Метохију у Србији и Београдски форум. Говорници су били: Воја Јевтимијевић, председник Покрета, Владислав Јовановић, члан Управног опдбора Форума, Живадин Јовановић, птредседник Београдског форума, Ђорђе Вукадиновић, главни и одговорни уредник ,,Нове српске политичке мисли“ и Бехадин Ахметовић, представник Горанаца са Косова и Метохије.
У излагањима говорника изражена је заједничка оцена о томе да досадашња политика повезивања решавања питања статуса Косова и Метохије, са добијањем датума за почетак преговора за чланство у ЕУ, није дала очекиване разултате и да је неопходно преиспитати такву политику. Указано је на то да је политика диктата, непрекидних уцена, коју према Србији воде САД, Немачка и Велика Британија, нанела велику штету легитимним националним и државним интересима Србије и зато такву политику треба одбацити. Циљ притисака Запада је тзв. реинтреграција Севера Косова и Метохије у поредак самопроглашене «Репубкике Косово», да би се смањила Србија и заокружило независно Косово, као база НАТО-а и његова одскочна даска према Истоку (Каспијском басену, Централној Азији, Сибиру и БИ).
Истакнуто је да је српски народ на Косову и Метохији и неалбанско становништво у целини, дубоко забринуто за своју судбину и будућност, због извлачења из државно-правног и уставног система Републике Србије и предаје у надлежност Приштини. Оцењено је да Бриселски споразум представља диктат, а не компромис, да је резултат кршења Устава Републике Србије и Резолуције СБ УН 1244. Наглашено је да је Споразум потписан у ненормалним условима притисака, претњи и уцена чланова српске делегацијећ Такође је истакнуто да Споразум из Брисела није постао део уставно-правног система Србије и да нема правне основе за његову разраду и примену. Оцењено је, такође, да су аранжмани о решавању европских питања, без учешћа, или против интреса Русије, као европске силе, неуравнотежени, нестабилни и неизвесног трајања.
Указано је на потребу преиспитивања и промена у досадашњоје политици подређивања свих националних и државних интереса добијању датума за почетак преговора са ЕУ, јер је таква политика нанела велику штету Србији, а у будућности прети још кобнијим последицама. Затражено је враћање процеса на колосек УН и Резолуције СБ 1244 и поштовање Устава Републике Србије. Задржавање отворености са сарадњу са ЕУ, али без икаквих уступака и без повезивања са статусом Косова и Метохије и било којим другим захтевима који се тичу територијалног интегритета и суверенитета земље.
Попуштање Србије, одступање од Резолуције СБ 1244, већ је охрабрило више чланица ЕУ, укључујући и неке суседне земље, да Србији постављају нове неприхватљиве услове и уцене. Ако се то ради у вези са датумом, питање је колико нових уцена и захтева треба очекивати када и ако икада, на дневни ред дође одлучивање о самом чланству. Изнета је сугестија за „исландизацију“ политике Србије према ЕУ – што значи да политику «јединог колосека» ка ЕУ треба охладити, захвалити и поручити ЕУ да ће се Србија сама јавити у вези са питањем чланства онда када буде прихваћена као равноправна европска земља и када буде сигурна да јој се неће постављати понижавајући услови.
Учесници су изразили солидарност и подршку српском и неалбанском становништву на КиМ, у легитимним настојањима да остану на Косову и Метохији као интегралном делу Србије, једине државе коју признају за своју.
2. Промоције књига у издању Форума
Пракса Форума је да своја нова издања књига јавно промовише у земљи и иностранству, што пружа могућност слушаоцима да се упознају са ауторима и садржајем књига, али и са активностима Форума, циљевима, ставовима и погледима на поједина актуела питања која намеће живот и историјски тренутак. Одржано је више промоција књига које су биле изузетно посећење. Поменућемо само неке од њих:
а) Промоција књиге ,,ОД Нирнберга до Хага – Поуке историје“
Промоција књиге “Од Нирнберга до Хага – поуке историје“, одржана је 12. марта 2013. године, у пуној сали Руског дома културе, у Београду. На промоцији су говорили: проф. др Јелена Гускова (Русија), инострани члан САНУ, проф. др Оливер Антић, саветник Председника Републике и главни правни саветник МСП, проф. др Борис Кривокапић, адвокат Милан Вујин, проф. др Јелена Лопичић-Јанчић, уредница књиге и Живадин Јовановић, председник Београдског форума. Представљање овог значајног Зборника је био део заједничких активности Београдског форума, СУБНОР-а Србије и Клуба генерала и адмирала, у оквиру обележавања 14. годишњице НАТО агресије на СРЈ.
Промоција ове књиге одржана је и у Министарству спољних послова, 20. новембра 2013. године, на иницијативу Клуба пензионера тог Министарства. У присуству већег броја учесника, о књизи су говорили: адвокат Милан Вујин, проф. Др Чедомир Штрбац, проф. др Ђорђе Лопичић, Ппроф. др Јелена Лопичић-Јанчић, мр Ђорђе Сарапа и др Драган Петровић. Промоција је пружила прилику за стручно-научни осврт на карактер Хашког трибунала и његову негативну улогу у кршењу и девалвирању међународног права.
б) Промоција књиге ,,Агресија НАТО – Сумрак Запада“
У препуној сали свечане дворане Српског-културног друштва „Свети Сава“, у Суботици, 21. 03. 2013., одржана је промоција књиге „Агресија НАТО – Сумрак Запада“. О књизи и поводом књиге говорили су: Живадин Јовановић, председник Форума, ген. Радован Радиновић и Сандра Давидовић, чланови УО Форума, ген. Јово Милановић и ген. Слободан Петковић, представници Клуба генерала и адмирала. У излагањима говорника је, поред осталог, истакнуто да је током агресије животе изгубило око 4.000 грађана, међу којуима 89 деце, а рањено око 8.000 грађана, од којих су две трећине били цивили. Констатовано је да није утврђен тачан број жртава од тешког рањавања, од заосталих касетних бомби, нити од одложеног дејства пројектила са осиромашеним уранијумом. Истакнуто је да су током агресије порушене десетине мостова, многа стратешки значајна индустријска постројења и да директна економска штета од агресије износи преко 100 милијарди долара. Говорници су указали и на то да је агресија имала освајачки карактер и да се њене тешке последице на економском, хуманитарном, политичком и безбедносном плану и данас осећају и да ће сезати далеко у будућност. Констатовано је да се агресија, ма колико опасна, апсурдна и дугорочно неодржива, наставља и данас и представља основу прилаза ових центара такозваним преговорима Београда и Приштине у Брислу.
в) Промоција књиге ,,Од агресије до сецесије“
У Дому културе у Варварину одржана је 30. маја 2013. године промоција књиге „Од агресије до сецесије“. Говорили су: Професор Зоран Миленковић, председник општине Варварин, Живадин Јовановић, председник Форума, проф. др Радован Радиновић, генерал у пензији, Сандра Давидовић и Ненад Узелац, чланови Управног одбора Форума. Повод за овај скуп је обележавање 14 година од 30. маја 1999. године, када су авиони НАТО-а, у два наврата, бомбардовали мост преко Велике Мораве, код Варварина, којом приликом је убијено десеторо, а рањено више десетина грађана. Међу жртавама је била и Сања Миленковић, талентована ученица Математичке гимназије у Београду, победница у многим националним и међународним такмичењима из математике.
У излагањима учесника је истакнуто да је оружани напад НАТО пакта на Србију (СРЈ) 1999. године представљао агресију на суверену и независну европску државу, јер је седамдесетосмодневни напад извршен кршењем основних принципа међународног права и међународних односа, без сагласности Савета безбедности УН. Оцењено је да агресија НАТО-а и њене тешке последице, представљају злочин против мира и човечности и да никада не смеју да се забораве. Говорници су, такође, нагласили да нема никаквог оправдања да се одговорност тадашњих влада и лидера земаља чланица НАТО-а за тај злочин умањује, или да се повлађује покушајима њиховог амнестирања.
3. Активности комеморативног карактера
Поводом четрнаест година агресије НАТО-а на Србију ( СРЈ ), Београдски форум, СУБНОР Србије и Клуб генерала и адмирала Србије, у сарадњи са другим нестраначким, независним удружењима, организовали су активности у знак сећања на велике људске жртве и разарања током агресије. У те активности, које су организоване под мотом ,,Да се не заборави“. спадају:
а) Полагање венаца и цвећа на споменик деци, жртвама агресије, у парку на Ташмајдану и на споменику''Вечна ватра'', у парку на ''Ушћу''.
У тој акцији су, поред представника организатора, учествовали и представници нестраначких удружења, студентске, спортске и друге организације, представници Срба у региону и српског расејања, као и грађани појединци. Цвеће су положили и високи дипломатски представници Русије, Белорусије и неких других земаља, акредитованих у Београду. Посебан значај целој овој акцији дали су студенти Београдског универзитета, њих 89, који су учествовали обучени у белим мајицама, подсећајући да је током агресије НАТО страдало и 89 деце, узраста од неколико месеци до 16 година. На њиховим мајицама је писало „МИ ПАМТИМО, А ВИ?“.
б) Полагање цвећа на споменик жртвама агресије НАТО у Варварину.
Пре промоције књиге ,,Од агресије до сецесије“, 30. маја 2013. у Варварину, делегација Београдског форума је, у том граду, положила цвеће на Споменик жртвама погинулим током бомбардовања моста преко Велике Мораве. Полагању је присуствовао и председник општине Варварин, професор Зоран Миленковић, отац покојне Сање Миленковић. Том приликом је делегација Форума, такође, посетила поприште боја на Варваринском пољу 1810. године и споменике херојима српске војске и руских савезника, који су се борили на страни Карађорђевих устаника.
в) Комеморација поводом смрти Борислава Милошевића
У организацији Београдског форуума, 31. марта 2013., у Дому синдиката, у Београду, одржана је комеморација у част преминулог Борислава Милошевића, бившег амбасадора Југославије у Алжиру и Русији. Учесницима овог комеморативног скупа, којем је, поред чланова породице, присуствовао велики број пријатеља Борислава Милошевића, обратио се Живадин Јовановић, председник форума. Говорећи о изванредној личности Борислава Милошевића и његовом богатом животном путу, посебно је истакао његов велики допринос, као врхунског југословенског дипломате, афирмацији југословенске спољне политие, јачању пријатељских односа са Руском федерацијом, одбрани интереса наше земље, очувању њеног територијалног интегритета и суверенитета, нарочито током НАТО агресије 1999.
О личности Борислава Милошевића је, такође, говорио и амбасадор Руске Федерације у Београду, г. Александар Чепурин, који је, поред осталог, истако његову улогу у унапређењу братских односа са Руском Федерацијом. Учесницима скупа су прочитани порука алжирског амбасадора у Београду, г. Абделкалдера Месдоуа и поруку саучешћа руског министра одбране, Сергеја Шојгуа, породици Борисдлава Милошевића.
Делегација Београдског форума, на челу са председником Живадином Јовановићем, присуствовала је 1. фебрара 2013., сахрани Борислава Милошевића у Лијевој Ријеци, код Колашина.
4. Међународна активност Београдског форума
Београдски форум је и у 2013. години имао контакте и сарадњу са међународним и националним мировним покретима и организацијама у свету. На том плану је остварен велики напредак, посебно у оним активностима које се одвијају под окриљем Светског савета за, што посебно илуструје успостављање формалних контаката и сарадње са кругом интелектуалаца из Немачке, Аустрије и Швајцарске, окупљених у Удружењу «Храброст за морал» (MUTZ ZUM ETIC). Када су у питзању односи са националним покретима за мир, ту, пре свега, имамо у виду сарадњу добре односе са мировним покретима из: Грчке, Кипра, Турске, Кине, Немачке, Швајцарске, Црне Горе, Италије и Протугалије. У оквиру те активности, представници Београдског форума су учествовали на међународним скуповима у: Турској, Црној Гори, Кини, Кипру, Немачкој и Швајцарској. Било је позива за конференције и из неких других земаља, на којима нисмо могли узети учешће, због недостатка финансијиских средстава. Најважније међународне активности су:
а) Међународни скуп у Турској.
На Конференцији ,,Људи желе мир” у Турској (Истанбулу и Антиохији), одржаној од 25. до 29. априла 2013., учествовала је Сандра Давидовић, члан Управног одбора Београдског форума. Скуп су организовали Светски савет за мир и Мировни покрет Турске. Конференција је посвећена подршци сиријском народу и осуди политике интервенционизма и подршке Владе Турске тој политици У раду Конференције су учествовали представници преко двадесет националних мировних покрета, Светског савета за мир и других међународних организација, али и угледни појединци који деле сличне вредности.
Учесници овог скупа су изразили пуну подршку и солидарност са народом Сирије, у његовој борби против страног мешања и покушаја насилног мењања легално изабране власти, наоружавањем домаће опозиције и ангажовањем страних плаћеника и трерориста. На тим линијама је наступила и представница Београдског форума, која је у свом говору, поред осталог, потсетила и на трагично искуство народа Србије који је био жртва агресије НАТО.Учешће наше представнице на овом значајном скупу и њен говор веома добро и са нескривеним сипматијама су примљени од стране учесника и добили значајан публиците у средствима информисања.
б) Међунродни семинар у Пекингу.
На позив Кинеског института за савремене светске студије из Пекинга, представница Београдског форума Сандра Давидовић је, у оквиру осмочлане српске делегације, учествовао на Међународном семинару у Пекингу и Шангају, од 23. до 29. јуна 2013. године. Семинар је одржан на тему ,,Транзиција централних и источних европских земаља, ситуација на Балкану и односи Кине и централне и источне Европе''.
Чланови српске делегације су, у свом наступу, говорили о тренутним политичким процесима на Балкану и у Србији, о питању Космета, европских интеграција и другим друштвено-политичким питањима. У име делегације и наше земље, изражена је захвалност принципијелној подршци НР Кине Србији у међународним организацијама, пре свега, у УН, територијалном интегритету и суверенитету. Наша представница је, током боравка, упознала кинеске домаћине са радом Београдског форума и са припремама за одржавање Међународеј конференције поводом петнаестогодишњице агресије НАТО-а на Србију ( СРЈ), 21. и 22. марта. 2014. године, у Београду. Званичан позив за учешће на Конференцији, као и књигу Форума ,,Сумрак Запада'' (на енглеском језику), уручени су директору Института, господину Хонгјуу, који је показао велико интересовање и усмено обећање да ће представник Института учествовати на Конференцији.
Други део овог скупа настављен је у Шангају, где су домаћини из Шангајског института за светске студије организовали радионицу на тему ,,Ситуација на Балкану - 20 година након транзиције и кинеско-европски односи.'' Представници српских и кинеских института говорили су о актуелним темама из међународних односа, о политичкој и економској ситуацији на Балкану, после транзиције и о односима Кине и балканских држава. Директор Института Је Јианг и остали чланови су, такође, упознати са радом Форума и уручен им је позив за Међународну конференцију, идуће године.
в) Међународни скуп у Швајцарској.
На позив немачко-ауструјско-швајцарског удружења интелектуалаца „Храброст за морал“, Живадин Јовановић, председник Форума, учествовао је на Међународној конференцији у граду Сирнох (Sirnoh). Конференција је одржана од 31. августа до 2. септембра 2013., на тему: „Суверенитет, право и демократија против политике силе“. Овом скупу, који се одржава сваке године, присуствовало је око 300 интелектуалаца са немачког говорног подручја, као и гости из већег броја земаља Европе, Америке и Африке. Ове године учествовали су гости из Француске, Велике Британије, Пољске, Конга. Из Србије су, поред представника Београдског форума, учествовали по један научник из Ниша и из Бујановца, као и двоје Срба који живе и раде у Аустрији. Организатор, Удружење-домаћин, има вишедеценијску традицију и окупља независне, лево оријентисане интелектуалце. Имају свој недељни лист „Текућа питања“, (Current Concerns), који редовно излази на три језика - на немачком, француском и енглеском, а повремено, на италијанском и шпанском. Дистрибуира се у 75 земаља у читавом свету, не рачунајући електронска издања.
По програму конференције, основно излагање поднео је првог дана Ж. Јовановић, на тему ''Империјалистичке оружане интервенције крајем 20, и почетком 21. века. Основна теза излагања је била да, почев од агресије НАТО-а 1999., преко окупације Авганистана 2001., Ирака 2003., агресије на Либију 2011. и Мали 2012., оружане интервенције имају освајачки, империјалистички карактер, да су свуда изазивале хуманитарне катастрофе неслућених размера, изазивале етничке, верске, племенске и друге сукобе, сепаратизам и дробљење држава и стварале политички, економски и безбедносни хаос. Лажи, неморал и грубо кршење унутрашњег и међународног права, у служби прикривених егоистичних циљева агресора, отварају питање вредности савремене западне цивилизације, па чак и саме њене будућности. Агресија НАТО-а на Србију (СРЈ) 1999. године представљала је тачку преокрета ка глобализацији агресивне интервенционистичке стратегије НАТО-а. Апострофирао је негативну улогу Немачке у разбијању СФРЈ, подстицању сепаратизма терористичке ОВК на Косову и Метохији и директном учешћу у агресији НАТО-а 1999. Подсетио је на манипулације немачког министра одбране који је лансирао оптужбу о „Плану потковица“.
Председник Јовановић је на скупу представио књигу „Сумрак Запада“, на енглеском. Више пута је цитирао делове страних аутора, одговарајући на питања присутних после свог излагања.
Учешће на Конференцији искористио је да, уједно, представи и оквирни програм обележавања 15. годишњице агресије НАТО-а, током марта 2014. године и да сондира присуство одређених интелектуалаца са тог подручја.
Учешће машег председника на овој Међународној конференцији допринело је додатној афирмацији ставова Београдског форума, ширењу истине о југословенској кризи, циљевима и последицама агресије НАТО-а 1999., као и јачању заинтгересованости за проширивање сарадње, укључујући и у вези са предстојећом Међународном конференцијом, 22. и 23. марта 2014. године.
Све трошкове пута и боравка сносили су домаћини. Посебну помоћ и пажњу током боравка у Немачкој, нашем председнику су указали др Руди Хенсел и његова супруга Милица Радојковић Хенсел, који су уједно чланови Београдског форума.
г) Посета председника Живадина Јовановића Кипру.
На позив Института ''Прометеас'', из Никозије, председеник Београдског форума Живадин Јовановић боравио је у посети Кипру од 6. до 8. октобра 2013. За време те посете, Јовановићш је одржао предавање на Европском универзитету у Никозији, на тему „Од Београда до Дамаска“. Предавању су присуствовали студенти, професори, истраживачи и више посланика кипарског Парламента. На скупу је,такође, представљена књига „Нео-милитаризам и маркетинг рата“, чији је аутор др Коста Гулиамос, професор Европског универзитета на Кипру.
Јовановић је у свом предавању изнео наше познате ставове и оцене о агресији НАТО-а против Србије (СРЈ) 1999. године и њеним последицама. Истакао је, поред осталог, да је НАТО тада, као највећа оружана сила у историји, извршио напад на једну суверену европску земљу, без одобрења Савета безбедности, као јединог органа који је, према Повељи УН, овлашћен да одлучује о употреби оружане силе у међународним односима. Тиме је задат највећи ударац међународном правном поретку, створеном после Другог светског рата и отпочела убрзана деградација међународних односа и институција, у првом реду Уједињених нација и ОЕБС-а.
У вези са односима НАТО – ЕУ, Јовановић је истакао да између њих има извесне поделе улога, али нема стратешких разлика. Додао је да је јасно ко је у тим „партнерским“ односима старији. Подсетио је на то да је на самиту НАТО-а у Лисабону 2010., ЕУ и формално прихватила планове НАТО-а (САД) у Европи, као своје. Приметно је да су моћније земље Европе прихватиле и америчку терминологију, тако да више европских лидера све чешће говори о угрожавању њихових „националних и државних интереса“ далеко од својих, или ЕУ граница, најчешће на другим континентима и подручјима својих бивших колонија.
Јовановић је указао и на то да лично не верује у дуготрајност решења наметнутих агресијом и силом НАТО-а било где, па ни на Балкану. НАТО је свуда где је интервенисао остављао за собом хаос, етничке и верске суикобе, фрагментацију државних територија, последице коришћења оружја за масовно уништавање, као што су, на пример, пројектили са осиромашеним уранијумом, касетне бомбе, графитне бомбе. Тзв. Споразум из Брисла о принципима нормализације односа између Београда и Приштине, у суштини, представља англо-саксонски диктат Србији, да прихвати и фактички призна независност покрајине Косово и Метохија, коју је Савет безбедности УН, својом резолуцијом 1244 (1999.), ппотврдио као интегрални део државне територије Србије!
Одговарајући на једно питања присутних, Јовановић је рекао да ревизија историје Европе ХХ века није сама себи циљ. То је, по његовом мишљењу, део стратегије ревизије граница у Европи. Реторички је поставио и питање - шта, на пример, значе повремени, мање или више, отворени захтеви за ревизијом Тријанонског споразума? Он је позвао на размишљање о томе шта се десило када су одређене силе почетком ХХ века, тежиле да изврше ревизију поделе колонија, односно природних богатстава?
5. Јавна саопштења Београдског форума
Београдски форум се током 2013. године више пута јавно изјашњавао, износећи своје погледе и ставове о актуелним догађајима у свету и у појединим земљама, који имају шири међународни значај, као што су:
а) Саопштење поводом масовних демонстрација у Турској.
У жељи да изрази подршку и солидарност са масовним протестима у Турској, против одређених аспеката политике турске владе. до којих је дошлој половином јуна 2013., у Саопштењу Београдског форума је наглашено да руководство и чланство форума са великом интересом и пажњом прате масовна и мирна јавна окупљања и протесте народа Турске и његове оправдане захтеве за заштиту економских, социјалних и политичких права. Ове протесте видимо као демократско изражавање оправданог незадовољства и показатељ да ,,огољена'' демократија, која се тиче обичних, животних питања, живи и у свести људи и на улици.
У Саопштењу је, поред осталог, изражена захвалност Мировном покрету Турске на редовном и детаљном информисању о узроцима и току масовних протеста, што нам је омогућило да се објективно упознамо са карактером тог широког народног бунта и са оправданошћу његових захтева.
б) Саопштење поводом ситуације у Сирији.
Реагујући на све присутнију опасност од спољне Агресије на Сирију, Београдски форум и СУБНОР Србије су, 30. августа 2013., издали заједничко Саопштење, у којем је изражена најоштрија оцена ратних планова Сједињених америчких држава, њихових НАТО савезника и савезника на Блиском истоку, за оружани напад на Сирију, под изговором да је војска Сирије, наводно, употребила хемијско оружје у борби против побуњеника. Наглашено је да се та нова њихова ратна авантура, против једне независне и суверене земље, најављује као још једна ''хуманитарна интервенција'', уз лицемерно уверавање светске јавности у то да војним нападом желе само да народ Сирије ''заштите'' од евентуалне нове употребе хемијског оружја, од стране његове владе.
У Саопштењу је, такође, наглашено да претекст за агресију употребљен овог пута од стране САД и њихових савезника, нас грађане Србије болно потсећа на монструозне и лажне оптужбе које су претходиле агресији НАТО на Србију, под називом ''Милосрдни Анђео''. Ради се о моделу који је, касније, примењен у агресији на Афганистан, Ирак и Либију, са трагичним и далекосежним последицама за народе свих тих земаља.
Истакнуто је да сви ти примери ратних похода САД и њихових савезника, праћени тешким злочинима против човечности и најгрубљим кршењем међународног права, недвосмислено показују да иза декларисаних ''добрих намера'' и ''хуманитарних интервенција'', стоје њихови себични империјалистички интереси и циљеви за доминацијом над другим земљама и народима.
Упућем је позив Савету безбедности Уједињених нација да уложи максималне напоре како би се зауставили претећи ''бубњеви рата'' и отворио пут за решавање драматичне кризе у Сирији дијалогом и преговорима, уз пуно поштовање сувереног права народа Сирије да о својој судбини одлучује сам, без страногт мешања.
в) Саопштење о Косову и Метпхији.
После Округлог стола на тему„Бриселски споразум“, о којем је напред било речи, издато је Саопштење за јавност, у којем је, поред осталог, истакнуто да досадашња политика повезивања решавања питања статуса Косова и Метохије, са добијањем датума за почетак преговора за чланство у ЕУ, није дала очекиване разултате и да је неопходно преиспитати такву политику.
Оцењено је да Бриселски споразум представља дикатат, а не компромис, да је резултат кршења Устава Републике Србије и Резолуције СБ УН 1244.
Затражено је преиспитивање досадашње политике подређивања свих националних и државних интереса добијању датума за почетак преговора са ЕУ, јер је таква политика нанела велику штету Србији. Затражено је, такође, враћање процеса преговарања на колосек УН и Резолуције СБ 1244 и поштовање Устава Републике Србије. Задржавање отворености са сарадњу са ЕУ, али без икаквих уступака и без повезивања са статусом Косова и Метохије и територијалних смањивања Србије.
Учесници скупа су изразили солидарност и подршку српском и неалбанском становништву у легитимним настојањима да остану у Србији, јединој држави коју признају за своју.
6. Издавачка делатност
Упркос великој економској и финансијској кризи, која драстично утиче на издавачку продукцију и пласман књига, када многе издавачке куће таворе, гасе и нестају, Београдски форум, крајњим напорима, успева да сачува своју издавачку делатност. Опстаје и остаје издавач вредних, капиталних књига са становишта историјског сведочења, памћења, да се истините чињенице сачувају, да се сећање не заборави, да се правовремено реагује на актуелна питања унутрашње и спољне политике Србије, да се припомогне у дефинисању стратегије у решавању питања од националног и државног значаја.
Од свог иоснивања до данас, Београдски форум је издао стотинак наслова врло запажених садржаја. И ове године, као и прошле, Београдски форум је носилац и издавач три књиге, уз очекивање да ћемо и следеће године издати неколико књига, чиме обогаћујемо фонд књига Форума.
а) Зборник радова ''Од агресије до сецесије-2
У издању Београдског форума изашла је нове књига, под називом ,,Од агресије до сецесије - 2”. Овај својеврсни Зборник се састоји од: излагања на Округом столу, одржаног у Београду 23. марта 2013. године, поводом 14 година од агресија НАТО-а на нашу земљу; првих коментара Бриселског споразума и докумената - Резолуције Савета безбедности 1244, Споразума из Брисела, као и докумената који су претходили том Споразуму и који су настали после њега.
Овај Зборник, као и већина других издања Београдског форума, је својеврсно сведочанство о драматичном периоду кроз који пролази народ Србије и његовој борби за очување Косова и Метохије, чији значај има трајну вредност.
б) Књига ''Србија у Првом светском рату''
Иницијативу за писање ове књиге дао је Београдски форум. Књига је у припреми и она представља заједнички издавачки подухват Београдског форум и Српске књижевне задруге, а њено финансирање је обезбедио Фонд дијапосра за матицу. Књига је замишљена као допринос интелектуалног дела Србије обележавању стогодишњице Првог светског рата и одговор на бројне покушаје да се за избијање тог рата и његове последице окриви српски народ.
У писању овог значајног научног дела, ангажовани су наши најистакнутинји историчари: академик др Љубодраг Димић и проф. др Мирјана Радојевић. Научним интерпретирањем историјских догађаја и чињеница, аутори ове књиге одбацују покушаје ревизије, фалсификовања и прекрајања историје, историјских чињеница и догађаја, што представља припрему за први почетни корак ревизије и прекрајања граница, поништавања резултата Великог рата, прања прошлости, заташкавања злочина и пребацивања кривице за рат са агресора на жртве, на мале народе и државе, али и на неке друге, као што је Русија и др.
Књига ускоро треба да изађе из штампе. Биће преведена и штампана на пет светских језика: енглески, француски, немачки, руски и шпански језик. То је мали и скромни допринос издавача одбрани истине и историјских чињеница.
в) Књига ''Мостови III расејање - матица''
Књига је објављена почетком године, у тиражу од 500 примерака. Књигу је припремио и издао Београдски форум, а њено штампање је финансирао Фонд дијаспора за матицу. У књизи су објављени документи, одлуке и излагања на Изборној Скупштини Удружења „Фонд дијаспора за матицу“, која је одржана 9. јуна 2012. године у Београду. Да подсетимо, прва књига „МОСТОВИ“ објављена је 2002. године, друга 2007, а трећа, ове, 2013. године.
У овом уиздању је објављена и листа грађана наше земље који живе и раде у Швајцарској, као и њихових пријатеља - Швајцараца, који су деведесетих година дали прилоге Фонду од око два милона евра. Зато је ова књига уједно књига искрене захвалности, не само Србима, који живе у Швајцарској и припадницима других нација у тој земљи, већ, у исто време, и признање и захваланост свеколиком српском расејању и њиховим пријатељима, на солидарности и несебичној помоћи народу Србије.
На крају књиге, у циљу што бољег разумевања основног проблема који дугорочно оптерећује све нас и нашу земљу и због кога је, уосталом, и дошло до агресије НАТО-а, први пут се објављује текст покојног академика Дејана Медаковића, једног од оснивача Фонда и члана Савета Сабора дијаспоре под насловом ,,Косово, јуче, данас и сутра“.
III. Библиотека Београдског форума и пласман књига
За деценију и по свога рада и постојања, Београдски форум је развио богату издавачку делатност. Поред тога, библиотека Форума је из године у годину све богатија и неким новим књигама других издавача, страних и домаћих, купљених и поклоњених. Те књиге се, углавном, односе на теме, питања, проблеме, којима се Форума бави, или су пак у жижи његових интересовања и преокупација. Настојимо да библиотеку што више обогатимо нашим издањима, али и насловима других издавача, из земље и иностранства. Желимо да омогућимо увид и коришћење књига нашим члановима, истраживачима и аналитичарима.
Наша издања редовно достављамо најзначајнијим институцијама, као што су: Библиотека САНУ, Универзитетска библиотека, Градска библиотека, Библиотека Народне Скупштине, Владе, Председника републике, Библиотека Министарства за спољне послове, библиотеке Правног, Филозифског и Факултета политичких наука, научни институти, задужбине, затим, неким политичким партијама и покретима. Издања која су на страном језику, као што је књига ''Агресија НАТО – Сумрак Запада'', достављамо појединим амбасадам у Београд и нашим пријатељима у иностранству. Таквом активношћу доприносимо да се глас Форума све више шири и чује.
Један број наших издања је распродат. Потребе и интересовања има да се нека издања обнове. Ограничавајућа средства нас лимитирају у тим намерама, али жеља постоји, па се надамо да ће се изнаћи и неке могућности да се нека издања обнове, евентуално допуне и прошире.
Када је реч о пласману књига наших издања преко књижарсе продајне мреже, у току прошле и ове године учињени су значајни помаци на том плану. Наша издања налазе се у књижарама: Просвете, Српске књижевне задруге, Лагуне, Иницијала, Плавог круга, код Храма. Продају књига прати економска и финансијиска криза и пад стандарда грађана. Пласман књига је отежан и поред приступачних цена наших издања. Врло је отежана наплата продатих књига од књижара, не плаћају, касне, крше уговорне рокове и поред вискоких маржи.
Настојимо да продају књига проширимо на целу Србију. Ту пре свега мислимо на Универзитетске центре у Србији: Ниш, Крагујевац, Косовска Митровица и неке веће градске факултетске центре: Јагодина, Зајечар, Шабац, Нови Пазар, Суботица, Зрењанин, Сомбор, Лесковац и др. Исто тако, и на неке суседне државе српског говорног подручју, ма како тај језик звали: Црну Гору, Републику Српску, Босну и Херцеговину и Хрватску, где је присутност српског становништва већа.
Продају наших књига на страном језику обезбедили смо и у иностранству, преко наше дијаспоре и новинско-издавчке куће из Швајцарске, која има добру комуникацију са суседним земљама. Њен недељник, ''Текући проблемми'', се штампа на пет светских језика и дистрибуира у преко 80 земаља света, са завидним тиражом.
IV. Сарадња са другим удружењима
Београдски форум један број својих активности припрема и реализује самостално, када је то цилисходно и оправддано, као нпр. издавање књига, промоције, одређене скупове, али највећи број у сарадњи са другим сродним, сличним удружењима, организацијама, клубовима, фондовима, задужбинама, у зависности од теме, њеног садржаја, циљева, задатака и др.
Ту позитивну и добру праксу сарадње са другим удружењима, Београдски форум је и у овој години успешно наставио, организујући више заједничких акција, скупова, али и вршећи припреме за што успешније организовање обележавањаљ 15 година НАТО агресије.
Пре свега желимо да истакнемо веома интензивну, плодну и садржајну сарадњу са СУБНОР-ом Србије, Клубом генерала и адмирала Србије. Веома добру сарадњу смо остваривали и са Друштвом српских домаћина, Покретом за КиМ у Србији, Удружењем жена са Косова и Метохије, Удржењем несталих и киднапованих лица са КиМ, Фондом дијаспора за матицу, Фондом за дошколовавање младих пољопривредника ,,Борка Вучић“, Фондом ,,Сања Миленковић“, Спортским клубом ,,Племенито срце“ и др. Одређене видове сарадње остваривали смо са једним бројем државних органа, локалних самоуправа, привредних субјеката, задужбина, домова културе, библиотекама и другим установама и нституцијама науке, културе и образовања. Та сарадња се стално шири, продубљује и осмишљава у обостраном интересу.
Сарадња са СУБНОР-ом Србије, чији је Београдски форум колективни члан, и Клубом генерала и адмирала Србије, одвија се континуирано, интензивно и динамично. Заједнички се припремају и организују бројни скупови, конференције, округли столови, обележавање значајних годишњица, као на пример годишњица НАТО агресије на Србију, Дан победе, антифашистичке скупове, комеморативе скупове и полагање венаца на споменике, обележија и места страдања. Као што смо заједнички организовали велику Међународу конференцију у Београду, посвећену десетогодишњици агресије на нашу земљу 2009. године, тако смо се целе ове године заједнички припремали да што успешније организујено нову Међународну конференцију идуће године, поводим петнаест година од НАТО агресије. У том циљу, заједнички је припремљен целовит и садржајан план и програм обележавања те годишњице, тематизована конференција, пратећа изложба и друге активности, које ће трајати на целој територији Републике током наредне године.
V. Односи са дијаспором
У току 2013. године настављена је блиска сарадња са српским расејањем и његовим удружењима и институција, у првом реду са Удружењем ''Фонд дијаспора за матицу'', Саветом Сабора матица – расејање и другима. Исказан је повећан интерес за ставове и активности Фопрума широм нашег расејања. Томе су допринела издања наших књига, сајт Форума, чешћи контакти са представницима наше дијасппоре у Европи, Америци, Канади, Аустралији, Јужноафричкој Републици. Значајан допринос ширењу вести о активностима Форума дају и медији у иностранству, посебно ,,Франкфуртске вести“, ,,Српска телевизија“ у Торонту и Чикагу и др.
Велики допринос издавању књига Форума даје дијаспора, кроз несебичну помиоћ Фонда дијаспора за матицу, јер без њих многа издања не би угледала светлост дана, или би се појављивала са велики закађњењима и бројним тешкоћама и тиме губила на актуелности и значају, а допринос би био кудикамо мањи. Са издатим књигама остављамо писани траг, историјско сведочење о актуелним темама унутрашње и спољне политике Србије.
Сарадњу са нашим расејањем треба наставити, настојати да се прошири и продуби, подигне на виши ниво и обогати новим садржајима о облицима.
VI. Јавност рада - Веб сајт Форума www.beoforum.rs
Активности београдског форума наилазе на све већу пажњу у домаћим и страним медијима. Чланови Форума све чешће добијају позиве да гостују на радио и ТВ станицама. Њихови ставови о спољној и унутрашњој политици, о односима са НАТО-ом и ЕУ, углавном, се преносе коректно. Ставови Београдског форума јавност све више прима као објективне, непристрасне и недеформисане страначком припадношћу.
Швајцарски недељник „Текућа питања“ (Current Concerns, Zeit Fragen, Horizont et Debat), који излази на енглеском, немачком, француском, италијанском и шпанском језику, цео број посветио је раду и ставовима Београдског форума. Лист се дистрибуира у 75 земаља на свим континентима и омогућио је присуство ставова Београдског форума у срединама интелектуалаца у свим утицајнијим земљама света.
Ставови Београдског форума о актуелним питањима на Балкану и у Евромпи, све више су присутнији и у медијима у Црној Гори, БиХ, републици Српској, Македонији, Грчкој, Кипру, Турској, Русији, Немачкој, Француској, Аустрији, Италији, Бразилу.
Интернет сајт Београдског форума са верзијом на српском и енглеском језику, је огледало рада и активности Београдског форума, стални и незаменљиви извор информација. Његов садржај је у 2013. години достигао завидан ниво квалитета, разноврсности и квантитета. Поред текстова о активностима Форума на унутрашњем и међународном плану, на сајту се редовно објављују и текстови истакнутих домаћих и страних аутора. Квалитет садржаја, ефикасност, ажурирање и пласирање актуелних вести, актуелних текстова угледних и стручних аутора, допринели су повећању броја посетилаца нашег сајта у земљи и иностранству, посебно од наших чланова, пријатеља и симпатизера из дијаспоре, са свих меридијана и континената.
Сајт Форума све чешће је извор информација и за друге медије.
Интернет сајта Београдског форума на италијанском и даље врло успешно уредјује члан и велики пријатељ Форума Енрико Виња, из Торина.
Велику и значајну новину у погледу разноврсности Сајта, представљају прилози младих колега студената, чланова Форума и његових органа. То охрабрује, јер уноси нову свежиу, енергију и динамику. Тенденција је да се њихов број из месеца у месец увећава, на обострано задовољство.
Један од проблема представљају ограничене могућности превођења информација са српског на друге језике, у првом реду на енглески, руски и немачки. Ово је тим већи проблем што се у Форуму сви послови раде волонтерски, без награде или накнаде. Форуму је потребан све већи број волонтера, посебно за уређивачке и преводилачке послове.
VII. Завршне напомене
Извештај Управног одбора о раду Београдског форума у 2013. години укратко је исказао широку и разноврсну лепезу његових активности у земљи и свету, хронолошки и тематски. Он илуструје нашу истрајност и одлучност, принципијелност и доследност у остваривању својих програмских циљева и задатака. Указао је на основне приоритете, стратешка усмерења, проблеме и тешкоће, али и непоколебљивост у раду, отвореност и спремност за сарадњу.
Крупно, незаобилазно питање Форума је обезбеђивање финансијиских средстава, која су још недовољна за покривање редовних активности, које имамо и које ћемо имати у наредној години, посебно око организовања Међународне конференције и других програмских активности, као и планиране издавачке делатности и међународне сарадње. За опстанак и трајање Форума, веома је важно да сви чланови редовно испуњавају своје обавезе и плаћају чланарину. Да окупљамо што више симпатизера и поштовалаца нашег ангажовања, да обезбеђујемо спонзоре и донаторе, који ће финансијиски помагати наше активности.
Овом приликом желимо да искрено и топло захвалимо свима који Форуму пружају подршку и помоћ, који помажу Форуму и његовој хуманој и племенитој мисији. Нашу велику захвалност дугујемо посебно Фонду дијаспора за матицу, који неуморно и стално помаже реализацију наших издавачких подухвата и програмских активности. Форуму ће бити неопходна значајна средства у 2014. да би успешно и достојанствено извршио планиране обавезе, а пре свега, да би успешно организовао сећање на велике људске жртве и патње током агресије НАТО-а, нанете пре 15 година, да би одржао ритам релативно интензивне издавачке делатности. Досадашњи 14-огодишњи добровољни рад чланова Форума, резултати у издавачкој и другим видовима делатности, су уверљив доказ о домаћинском располагању свим прилозима и донацијама. Верујемо да ће то охрабрити помоћ и пшодршку чланова и пријатеља Форума у престојећој 2014. години.
Упркос свему, са задовољством можемо констатовати да се углед и утицај Форума стално шири и јача. Све се више чујемо, видимо и читамо. Наше оцене, ставови, погледи и судови врло су блиски свима који поштују слободу и залажу се за мир, разумевање и сарадњу, који воле слободу, истину и правду, који цене аргументе, стручну и научну утемељеност, који теже прогресу и просперитету човечанства, равоправности народа и држава на трајним, истинским, универзалним вредностима.
< Претходна | Следећа > |
---|