НОВА КЊИГА ЖИВАДИНА ЈОВАНОВИЋА - 1244 КЉУЧ МИРА У ЕВРОПИ
Књиге |
Прилог одбрани права Србије на Косово и Метохију
У Српској књижевној задрузи промовисана је књига „1244 – кључ м
ира у Европи“, аутора Живадина Јовановића, дипломате и министра инстраних послова Југославије (1998. – 2000.). У присуству представника медија о књизи су говорили: Драгн Лакићевић, главни уредник Српске књижевне задруге, проф. др Мило Ломпар, Драгомир Вучићевић амбасадор у пензији и аутор.
Књига је збирка чланака, интервјуа и јавних иступања аутора објављених у домаћим и страним медијима у периоду од 1997. до септембра 2018. године (890 стр.) Подељена је у 5 поглавља – Време тероризма, Време агресије, Време илузија, Време отрежњавања и Прилози. Рецезенти су академик Владо Стругар, проф Мило Ломпар и амбасадор Чедомир Штрбац, а уредници амбасадор Драгомир Вучићевић и књижевник Драган Лакићевић. Издавачи су Београдски форум за свет равноправних и Српска књижевна задруга.
Говорећи о књизи, професор Мило Ломпар је указао да она одражава континуитет ставова аутора у заступању државотворног и националног интереса Србије и српског народа, који се препознаје у његовом вешедеценијском дипломатском раду и јавним иступањима. Истицање значаја Резолуције СБ УН 1244, треба разумети као израз дугорочног али и актуелног погледа на значај Косова и Метохије за Србију и српски народ. Питање Косова и Метохије дубоко задире у питање националне егзистенције и свести, а књига Живадина Јовановића снажно реафирмише државотворну традицију српског народа успостављену у 19. веку – нагласио је, поред осталог, професор Мило Ломпар. Као посебну вредност књиге, он је истакао њен документарни карактер.
Амбасадор Вучићевић је као основне тезе аутора издвојио: потребу да се Србија више окрене себи и својим дугорочним интересима а мање актуелним очекивањима од међународних фактора који се у односу на Србију руководе искључиво својим експанзионистичким геополитичким циљевима. Србија треба да се држи основних принципа међународног права и одлука СБ УН, свидело се то некоме или не, да гради уравнотежене однесе са свим међународним чиниоцима, а посебно са пријатељима који нису учествовали у агресији НАТО нити су признали једнострану сецесију. Вучићевић је издвојио и став аутора да је Европска унија потребна Србији само онолико колико је Србија потреба Унији, те да је чланство у ЕУ легитиман циљ уколико није условљено одрицањем од суверенитета и територијалног интегритета. Праведно и одрживо решење за Косово и Метохију могуће једино на основу поштовања принципа Повеље УН, Завршног документа ОЕБС-а, Резолуције СБ УН 1244 и Устава Србије. Настојања да се Србији уценама наметну решења која представљају легализацију кршења тих принципа и одлука водили би продубљивању нестабилности и гомилању конфликтног потенцијала на Балкану и у Европи – упозорио је Вучићевић.
Аутор је подсетио да се до Резолуције СБ УН 1244 дошло тешким двомесечним преговорима током агресије НАТО, уз посредовање Русије. По њему ни данас нема изгледа за постизање уравнотеженог, праведног и одрживог решења у билоком ужем формату, без директног учешћа Русије. Резолуција СБ УН 1244 је компромис интереса Србије али и интереса свих кључних чинилаца европских и светских односа укључујући Русију и Кину као сталне чланице СБ УН и силе растуће глобалне моћи. Ако агресија НАТО-а 1999. године није могла да се оконча без директног ангажовања Русије председника Јељцина, онда је данас, у условима мултиполарних светских односа, директно ангажовање Русије председника Путина у решавању проблема који су последица те агресије, императив. Покушај решавања проблема Косова и Метохије у уском оквиру ЕУ израз је тежњи да се искључе Русија и Кина и да се уценама наметну једнострани геополитички интереси Запада, односно ЕУ и НАТО. Ти интереси су огољени - конфронтација са Русијом и Кином
Прихватање или мирење са таквим настојањима не би водило одрживом компромису већ даљој дестабилизацији Балкана и Европе. Формат преговора у Брислу без Русије, подсећа на формат преговора у Минхену када су западне силе, тачно пре 80 година «бранила» људска права припадника нем,ачке националне мањине и «спашавале» мир силом одузимајући Судетску област од Чехословачке, игноришући супротне ставове СССР-а и спречавајући његову улогу. Ко је у том „споразумевању“ учествовао а ко је био искључен и до чега је „свеобухватни правно обавезујући споразум“ од 30. септембра 1938. довео, добро је познато – упозорио је Јовановић.
28. септембар 2018.
Реч амбасадора Драгомира Вучићевића на промоцији књиге „1244 – кључ мира у Европи“ 28. септембра 2018. у СКЗ
ДОСЛЕДНОСТ У ОДБРАНИ ИНТЕРЕСА СРБИЈЕ
Поштовани даме и господо,
Драги пријатељи,
Дозволите ми да, са великим задовољством, честитам мом драгом пријатељу Живадину Јовановићу, на томе што је, у оквиру свог богатог интелектуалног стваралаштва, читаоцима подарио ово ново и изузетно значајно дело.
Пред нама је књига са необичним насловом – „1244, КЉУЧ МИРА У ЕВРОПИ“, пуним симболике, жеље и наде српског народа да у њему нађе додатни ослонац и снагу да, упркос насилне сецесије, која је уследила након агресије НАТО пакта и протеривања преко 250.000 Срба и других неалбанаца, очува Косово и Метохију у својим границама.
Желим овом приликом да изразим и лично задовољство што је, уз Београдски форум за свет равноправних, саиздавач ове значајне књиге и Српска књижевна задруга, једна од најзначајнијих културних институција Србије.
Имао сам прилику и задовољатво да у припремама за писање ове књиге више пута разговарам са мојим драгим пријетељем Жиком, о изузетном значају текстова који су одабрани за штампање и потреби да они што пре, у овм облику, буду доступни најширој јавности.
Оно што посебно карактерише садржај ове књуге јесте бескомпромисна и безрезервна доследност аутора у заштити и одбрани виталних националних и државних интереса нашег народа и наше земље.
Све то је успешно и доследно радио и у то искрено веровао, прво као дугогодишњи дипломата и амбасадор Југославије, а потом и као министар спољних послова те, у свету, веома угледне и цењене земље.
Дозволите да укажем на основне и најважније ставове и поруке, садржаних на страницама ове обимне књиге:
Србија треба више да се окрене себи, а мање да очекује од других;
Градити уравнотежене економске, политичке и војне односе са свим важним међународним чиниоцима,на основама суверене равноправности, независности и узајамности интереса. посебно са пријатељским земљама, које нису учествивале у агресији НАТО-а и које подржавају територијални интегритет Србије,
Политику активне неутралности, коју је утврдила Народна скупштина Србије, подићи на ниво једног од основних принципа Устава.
- Односима са Европском унијом треба прићи прагматично и достојанствено, што значи као обостраном, а не једностраном интересу Србије, поготово не као привилегији, или награди за лепо понашање. Чланство у ЕУ је легитиман циљ, али не једини, још мање по сваку цену.
- Косово и Метохија је за Србију и српски народ питање од животног значаја. Од односа према том питању данас зависи како ћемо и да ли ћемо опстати као нација и држава.
- Агресија НАТО-а 1999. представљала је најдрастичније кршење Повеље Уједињених нација, основних принципа међународног права и злочин против мира и човечности.
- Једна од последица те агресије јесте и отимање Косова и Метохије од Србије, применом најгрубље силе, окупација и противправно проглашављње независности 2008. године.
Што се тиче решења за Косово и Метохију, треба поћи од следећег:
Прво, да Косово и Метохија у целини припда Србији – историјскикултуролошки, међународно-правно, по Уставу Србије и по Резолуцији СБ УН 1244;
Друго, да је свеобухватно, праведно и одрживо решење једино могуће у формату који укључује Савет безбедности;
Треће, једини свеобухватни, правно обавезујући споразум за решерње јесте Резолуција 1244; одредбе тог документа, којима се гарантује суверенитет и територијални интегритет Србије, изражавају основни принцип међународног права, вољу и интерес светске заједнице, укључујући и вољу пет сталних чланица Савета безбедности
- Четврто, неправедно решење на штету Србије не може бити у интересу мира и стабилност.
- Од државних органа се очекује да енергично инсистирају на слободном и безбедном повратку 250.000 протераних Срба и других неалбанаца са Косова и Метохије. Нико нема право да прихвати резултате етничког чишћења Срба са Косова и Метохије од агресије НАТО-а 1999. до данас.
- Евентуална нова одступања од права Србије на Косово и Метохију, изричито, или прећутно признавање једностраног, насилног отцепљења, значило би да се Србија удаљава од принципа међународног права, да саучествује у легализацији отимања њене државне територије
Имајући у виду изнето, а посебно професионални и политички реноме и углед аутора на унутрашњем и међународном плану, уверен сам да објављивање ове књиге, ставови и поруке које она садржи, представљају изузетан издавачки подухват који ће, у овим тешким тренуцима за наш народ и нашу земљу, многима, укључујући, надам се, и онима на власти, послужити као поуздани инспиратор, ослонац и орјентир у заузимању ставова у промоцији, одбрани и заштити виталних националних интереса, а посебно када је у питању коначно решавање проблема Косова и Метохије.
Хвала на пажњи
Драгомир Вучићевић
Вест о промоцији књиге су пренеле НОВОСТИ:
< Претходна | Следећа > |
---|