ЕУ – ОД МЕДИЈАТОРА ДО ДИКТАТОРА

Коментари

брнб

На питање РТ портала да прокоментарисе најаву Брисла да це Савет ЕУ просирити поглавље 35 преговарацког оквира уносењем обавезе да Србија примени усмени споразум из Брисла И анекс из Охрида, Живадин Јовановић, прдседник Београдског форума за свет равноправних  је рекао да се ради о тексту предлога документа за Европски савет те да ће се тек видети шта ће Савет прихватити, а шта неће. По његовом мишљењу  тај текст врви од наредбодавних и претећих захтева Србији од којих су неке понижавајуће. То говори о стању унутар ЕУ које је далеко од конструктивног и принципијелног. Зашто уцењују и понижавају Србију, зашто се толико журе и ломе сложене, дуготрајне проблеме "пореко колена"? Због избора у ЕУ и САД? А да ли неког у Брислу уопште занима како се њихов ултиматум, уколико га Савет прихвати,  може одразити на процесе у Србији? Или ултимативни тон можда брзина, рокови И ултимативно расположење долазе због лоших прогноза уучинка ратоборне политике у Украјини?

Намера да се "споразуми" из Брисла и "анекс" из Охрида једнострано, без консултација са Србијом, унесу у тзв. поглавље 35, толико година после усвајања преговарачког оквира је потез без преседана. Је ли и то показатељ принципијелности, равноправног третмана Србије са старим и новим кандидатима за чланство, предвидивости поступака ЕУ као партнера, или је пре разоткривање себичлука, бахатости и експанзионизма кључних чланица ЕУ, по упутствима Вашингтона? И до сада је било свакојаких поигравања Немачке, Француске, ВБ и САД са Србијом, али не и овако отворених понижавања каквим врви предлог документа за Савет. Притом није битна сама садржина припремљене " допуне" тзв. поглавља 35, које је и само по себи брука и срамота за "демократију и владавину права" којима се ЕУ поноси, већ сама чињеница да се то покушава наметнути једнострано и толико година након прихватања "преговарачког оквира".

Колико ће пута, Брисел селити обавезу о стварању ЗСО из једног у други папир, колико пута Србија треба да плаца  оно што је још 2013 енормно преплатила заобилазећи чак И сопствени Устав?!

Не знам какве су "намере" ЕУ у вези са обавештавањем УН, да ли је то опет нека претња, застрашивање Београда, али Србија, за одбрану суверенитета, територијакниг интегритета, Повеље УН и свог Устава, свакако може рачунати на разумевање и подршку од велике већине у ГС, а у СБ на принципијелну И пријатељску подршку Русије и Кине, као сталних чланица СБ. То је добро познато и Брислу и Вашингтону па не видим потреб, да то проверавају, ако им је то уоште стварна намера. Лично сматрам да је ЕУ у обавези да поднесе извештај ГС УН, од које је добила мандате, за “олакшавање дијалога стрна”, шта је и како радила као "олакшивач” (фацилитатор), да ли се у изршавању мандата ГС УН руководила Повељом УН, међународним правом и посебно општеобавезујућом рез. СБ УН 1244? ЕУ се од посредника, медијатора, “олакшивача дијалога”, у односу на Србију, претворила у диктатора  што потврђује “дицтум” папира припремљеног за Савет ЕУ - сматра Живадин Јовановић, председник Београдског форума.

Србија може и треба да интензивира промовисање својих принципијелних ставова на најширем плану који укључује све чланице УН, посебно да учврсти подршку пријатељских земаља које нису признале једнострано отцепљење; да ради на отпризнавању, да држи интензиван дијалог са чланицама ЕУ које нису признале тзв. РК + са Мађарском, Италијом; да шаље недвисмислене поруке свима да неће ни заобилазно, индиректно, нити у “слотовима”, признати отимање своје државне територије, да ће се енергично супротставити свим покушајима учлањења тзв. РК не само у УН него, уједно, у било коју другу светску или регионалну организацију, које чине искључиво суверене земље као на пример што су - ОЕБС, СЕ, ОИК и многе друге, укључујући и оне у Којима сама Србија није чланица, али где запажа растуће разумевање за српске принципијелне ставове и интересе. Сматрам да самој ЕУ треба отворено рећи - желимо чланство, али искључиво као целовита и суверена земља. Србија не прихвата да буде жртва геополитичких иагара. Претње, уцене и ултиматуме треба одбити – сматра Јовановић.